МИНИСТЕРСТВО НА ИНОВАЦИИТЕ И РАСТЕЖА
НАРЕДБА № РД-09-1 от 30 май 2025 г.
за условията и реда за вписване, актуализиране и удостоверяване на обстоятелства в Националния регистър по дейностите и операциите в орбита и определяне на национална контактна точка
Предмет
Чл. 1. (1) С тази наредба се определят условията и редът за вписване, актуализиране и удостоверяване на обстоятелства в Националния регистър по дейностите и операциите в орбита и определяне на национална контактна точка, поддържан от министъра на иновациите и растежа.
(2) С наредбата се определя и редът за уведомяване на Генералния секретар на Организацията на обединените нации за регистриране на обекти, изстреляни в Космоса.
Приложно поле
Чл. 2. (1) Националният регистър по дейностите и операциите в орбита и определяне на национална контактна точка, наричан за краткост „Регистърът“, се поддържа на основание чл. 2, ал. 3 от Конвенцията за регистриране на обекти, изстрелвани в космическото пространство (ратифицирана с Указ № 152 на Държавния съвет от 17 февруари 1976 г., обн., ДВ, бр. 20 от 1976 г.) (Конвенцията).
(2) На вписване в регистъра по ал. 1 подлежи всеки космически обект, който бъде изстрелян в орбита около Земята или по-надалеч в космическото пространство и за който Република България е една от изстрелващите държави съгласно Конвенцията.
(3) За да бъде вписан в регистъра по ал. 1, по отношение на космическия обект е необходимо да е налице поне едно от следните обстоятелства:
1. да бъде изстрелян в орбита около Земята или по-надалеч в космическото пространство от българско юридическо лице – оператор и/или собственик на космическия обект;
2. да бъде изстрелян в орбита около Земята или по-надалеч в космическото пространство от територията на Република България или от съоръжения, принадлежащи на Република България;
3. българско юридическо лице да осъществи и/или участва в организацията по изстрелването му.
(4) Не подлежи на вписване в регистъра по ал. 1 космически обект, по отношение на който, освен Република България, има и други изстрелващи държави съгласно Конвенцията и е постигнато съгласие обектът да бъде регистриран в националния регистър на една от другите изстрелващи държави.
Съставяне и поддържане на регистъра
Чл. 3. (1) Министърът на иновациите и растежа води и поддържа регистъра и е национална контактна точка по смисъла на Конвенцията.
(2) Министърът на иновациите и растежа определя със заповед длъжностни лица от администрацията на министерството, които да изпълняват функциите по приемане, съхраняване и обработване на документите във връзка с информацията в регистъра.
Форма на регистъра
Чл. 4. (1) Регистърът е публичен, като информацията в него се съхранява в електронна форма, на български език и на английски език и е достъпна на официалната интернет страница на Министерството на иновациите и растежа.
(2) Регистърът се публикува и на официалната интернет страница на Службата на ООН по въпросите на космическото пространство (UNOOSA), Секция „Национални регистри на космическите обекти“.
Вписване на изстреляни космически обекти
Чл. 5. (1) Оператор или собственик на космически обект, изстреляли космически обекти в орбита около Земята или по-надалеч в космическото пространство, се задължават в тримесечен срок да информират Министерството на иновациите и растежа за извършеното изстрелване, като подават заявление по образец съгласно приложението към настоящата наредба.
(2) Задължителни обстоятелства на вписване:
1. наименование на изстрелваща държава или на изстрелващи държави;
2. съответстващо обозначение на космическия обект или регистрационния му номер;
3. дата на изстрелване;
4. територия или място на изстрелване;
5. основни орбитални параметри, включително:
а) период на обръщане;
б) наклонение;
в) апогей;
г) перигей;
6. общо предназначение на космическия обект.
(3) Всички вреди, настъпили поради неспазване на задължението за уведомяване, са за сметка на съответното лице, изстреляло космическия обект в околоземна орбита или извън нея.
(4) При техническа невъзможност за точно локализиране и идентифициране на космическия обект отговорното лице по чл. 2, ал. 3 уведомява Министерството на иновациите и растежа в срока по ал. 1. При промяна на тези обстоятелства се прилага редът по чл. 7 за актуализиране на информацията в регистъра.
Чл. 6. (1) Длъжностните лица по чл. 3, ал. 2 извършват проверка на подаденото заявление и вписват изискуемите обстоятелства в срок от седем работни дни от подаването им.
(2) В случай че се констатират несъответствия, заявлението се връща на заявителя със задължителни указания и срок, в който същите да бъдат отстранени.
Актуализиране на информацията в регистъра
Чл. 7. В тримесечен срок от настъпване на промяна на вписаните обстоятелства относно космическия обект операторът или собственикът на космическия обект е длъжен да представи коригираща информация до министъра на иновациите и растежа.
Ред за уведомяване на Генералния секретар на Организацията на обединените нации
Чл. 8. В едноседмичен срок от вписване на обстоятелствата, съответно от актуализиране на вписаната информация в Националния регистър по дейностите и операциите в орбита, Министерството на иновациите и растежа изпраща информацията до Генералния секретар на Организацията на обединените нации чрез Постоянното представителство на Република България към ООН към Министерството на външните работи.
Преходни и заключителни разпоредби
§ 1. Тази наредба е приета от министъра на иновациите и растежа на основание чл. 2, ал. 3 от Конвенцията за регистриране на обекти, изстрелвани в космическото пространство (ратифицирана с Указ № 152 на Държавния съвет от 17 февруари 1976 г., обн., ДВ, бр. 20 от 1976 г.) и чл. 4а, ал. 1 от Закона за електронното управление.
§ 2. (1) Отговорните лица по чл. 2, ал. 3 уведомяват по реда на чл. 5, 6 и 7 Министерството на иновациите и растежа за всички заварени случаи до влизане в сила на настоящата наредба.
(2) Уведомлението по ал. 1 се извършва в едномесечен срок от влизане в сила на настоящата наредба.
Министър: Томислав Дончев
Приложение към чл. 5, ал. 1
ВИЖ Приложението
3659