ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 31 ОТ 23 ФЕВРУАРИ 2024 Г.
за приемане на Тарифа за таксите, които се събират в системата на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
Член единствен. Приема Тарифа за таксите, които се събират в системата на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.
Преходни и заключителни разпоредби
§ 1. Отменя се Тарифа № 11 за таксите, които се събират в системата на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор по Закона за държавните такси, утвърдена с Постановление № 97 на Министерския съвет от 1999 г. (обн., ДВ, бр. 50 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 10 от 2000 г., бр. 94 и 115 от 2002 г., бр. 17 и 19 от 2003 г.; попр., бр. 27 и 33 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 49 от 2003 г., бр. 32 и 104 от 2004 г., бр. 15 и 40 от 2006 г., бр. 19 от 2007 г., бр. 33 от 2008 г., бр. 103 от 2012 г. и бр. 33 от 2020 г.).
§ 2. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“.
Министър-председател: Николай Денков
Главен секретар на Министерския съвет: Ваня Стойнева
ТАРИФА
за таксите, които се събират в системата на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор
Раздел I
Такси по Закона за измерванията (ЗИ) за оправомощаване на лица за проверка на средства за измерване и за одобряване на идентификационен знак на производители на бутилки
Чл. 1. За оправомощаване на лица по чл. 47, ал. 1 от ЗИ за извършване на проверка на средства за измерване се събират следните такси:
1. за преглед на документи – 900 лв.;
2. за проверка на място – 700 лв.;
3. за издаване на заповед за оправомощаване – 1000 лв.;
4. за изменение на заповед за оправомощаване – 320 лв.
Чл. 2. За одобряване на идентификационен знак на производителите на бутилки по чл. 67, ал. 1 от ЗИ се събира такса 310 лв.
Раздел II
Такси по Закона за техническите изисквания към продуктите (ЗТИП) за дейности по техническия надзор върху съоръженията с повишена опасност (СПО) и за издаване на разрешения за оценяване на съответствието
Чл. 3. За извършване на технически прегледи с изпитване или без изпитване на съоръжения с повишена опасност се събират следните такси:
№ по ред
|
Наименование на съоръженията с повишена опасност
|
Такса (в лв.)
|
технически преглед без изпитване
|
технически преглед с изпитване
|
1.
|
Парни котли с топлинна мощност над 116,3 kW:
|
|
|
1.1.
|
С паропроизводство до 6 t/h включително
|
190
|
250
|
1.2.
|
С паропроизводство над 6 t/h до 18 t/h включително
|
250
|
330
|
1.3.
|
С паропроизводство над 18 t/h
|
700
|
960
|
2.
|
Водогрейни котли с топлинна мощност над 116,3 kW:
|
|
|
2.1.
|
С топлинна мощност до 5 MW включително
|
190
|
250
|
2.2.
|
С топлинна мощност над 5 MW
|
300
|
430
|
3.
|
Стационарни метални съдове, работещи под налягане:
|
|
|
3.1.
|
С работен обем до 10 m3 включително
|
170
|
220
|
3.2.
|
С работен обем над 10 m3
|
210
|
330
|
4.
|
Тръбопроводи за водна пара и гореща вода
|
150
|
190
|
5.
|
Газови съоръжения и инсталации за природен газ:
|
|
|
5.1.
|
Преносни газопроводи и отклоненията им (за 1 km и за част от него)
|
50
|
70
|
5.2.
|
Газорегулиращи станции, газоизмервателни станции или газорегулиращи и газоизмервателни станции
|
190
|
270
|
5.3.
|
Разпределителни газопроводи и отклоненията им (за 1 km и за част от него)
|
50
|
70
|
5.4.
|
Газорегулаторен и измервателен пункт, газорегулаторно и измервателно табло, газорегулаторен пункт или газорегулаторно табло, газоизмервателно табло или газоизмервателен пункт с изходящо налягане над 100 mbar
|
60
|
100
|
5.5.
|
Газорегулаторен и измервателен пункт, газорегулаторно и измервателно табло, газорегулаторен пункт или газорегулаторно табло, газоизмервателно табло или газоизмервателен пункт с изходящо налягане до 100 mbar включително
|
50
|
70
|
5.6.
|
Промишлени газопроводи (за 1 km и за част от него)
|
50
|
70
|
5.7.
|
Промишлени газови инсталации или горивни уредби
|
140
|
190
|
6.
|
Газови съоръжения и инсталации за втечнени въглеводородни газове:
|
|
|
6.1.
|
Газопроводи
|
50
|
70
|
6.2.
|
Газови инсталации или горивни уредби
|
140
|
190
|
7.
|
Повдигателни съоръжения:
|
|
|
7.1.
|
Кранове – мостови и козлови
|
140
|
180
|
7.2.
|
Кранове – кулови
|
190
|
260
|
7.3.
|
Кранове – стрелови, монтирани на автомобили или на самоходни или несамоходни шасита
|
150
|
190
|
7.4.
|
Портални и полупортални кранове
|
180
|
210
|
7.5.
|
Стелажни, мостови щабелни и други видове кранове
|
120
|
150
|
7.6.
|
Строителни и други подемници за повдигане на хора или на хора и товари
|
|
110
|
8.
|
Асансьори:
|
|
|
8.1.
|
Асансьори до 10 спирки включително
|
|
110
|
8.2.
|
Асансьори с повече от 10 спирки
|
|
170
|
9.
|
Висящи пътнически въжени линии:
|
|
|
|
– за първия километър и за част от него
|
|
380
|
|
– за всеки следващ километър и за част от него
|
|
110
|
10.
|
Нефтопроводи и нефтопродуктопроводи (за 1 km и за част от него)
|
45
|
70
|
Забележка. Таксите в таблицата се отнасят за всички видове технически прегледи, регламентирани в приложимата наредба по чл. 31 от ЗТИП – първоначални, периодични, по искане на ползвателя, след ремонт, преустройство или преместване на друго работно място и след спиране на експлоатацията за срок, по-голям от 6 или 12 месеца, в зависимост от срока, определен в съответната наредба по прилагането на ЗТИП.
Чл. 4. (1) За извършване на проверки по чл. 42, ал. 1 от ЗТИП се събират следните такси:
№ по ред
|
Наименование на обект на проверка
|
Такса (в лв.)
|
1.
|
Котелни централи с 2 и повече котела
|
330
|
2.
|
Пълначни станции за сгъстени, втечнени или разтворени под налягане газове, различни от тези, предназначени за природен газ и пропан-бутан
|
300
|
3.
|
Компресорни станции
|
380
|
4.
|
Автомобилни газоснабдителни станции за компресиран природен газ
|
300
|
5.
|
Автомобилни газоснабдителни станции за втечнен въглеводороден газ (ВВГ)
|
300
|
6.
|
Пункт за пълнене на бутилки към автомобилна газоснабдителна станция за ВВГ
|
150
|
7.
|
Самостоятелно изграден пункт за пълнене на бутилки с ВВГ
|
300
|
8.
|
Газоснабдителни станции, предназначени за пълнене на бутилки и/или автоцистерни и жп цистерни с пропан-бутан
|
300
|
9.
|
Помпени станции
|
230
|
(2) За извършване на проверки по чл. 42, ал. 1 от ЗТИП, извън посочените в ал. 1, се събират такси, чиито размери се определят по фактически вложеното време, като таксата за всеки час е 35 лв.
Чл. 5. (1) За заверяване на инвестиционните проекти на строежите, в които ще функционират съоръженията с повишена опасност, в частта, в която се отнасят за съоръжения, се събират следните такси:
№ по ред
|
Вид на заверявания обект
|
Такса (в лв.)
|
1.
|
Проекти на обекти, в които ще функционират до два броя СПО
|
170
|
2.
|
Проекти на обекти, в които ще функционират автомобилни газоснабдителни станции, газоснабдителни станции, пунктове за пълнене на бутилки с втечнен въглеводороден газ и пълначни станции за сгъстени, втечнени и разтворени под налягане газове
|
200
|
3.
|
Проекти на обекти, в които ще функционира участък от разпределителен газопровод с дължина до 5 км включително
|
170
|
4.
|
Проект на обекти, в които ще функционира участък от преносен газопровод с дължина до 10 км включително
|
200
|
5.
|
Проект, отнасящ се до проектирането на тръбопроводите и помпените станции за транспортиране на нефт и нефтопродукти
|
200
|
6.
|
Проекти на обектите, в които ще функционират ацетиленови генераторни станции, пълначни станции за ацетиленови бутилки и ацетиленопроводите
|
200
|
7.
|
Проекти на обекти, в които ще функционират от 3 до 5 броя СПО
|
290
|
8.
|
Проекти на обекти, в които ще функционират компресорни станции
|
290
|
9.
|
Проекти на обекти, в които ще функционират повече от 5 броя СПО
|
290
|
10.
|
Проект на топлоелектрическа централа, в който ще функционират съоръжения под налягане (котли, съдове, работещи под налягане, и тръбопроводи за водна пара и гореща вода)
|
400
|
11.
|
Проекти на обекти, в които ще функционират въжени линии
|
400
|
(2) За заверяване на проектантската и конструкторската документация за производство на едно съоръжение с повишена опасност, за които няма наредби по чл. 7, се събира такса 200 лв.
(3) За заверяване на техническата документация за ремонт на едно съоръжение с повишена опасност се събира такса 170 лв.
Чл. 6. (1) За вписване в регистъра и за издаване на удостоверение по чл. 36, ал. 1 от ЗТИП се събират следните такси:
1. за преглед на документи – 290 лв. за един вид съоръжение с повишена опасност, посочено в заявлението за вписване, и по 60 лв. за всеки следващ вид;
2. за проверка на място – 290 лв. за един вид съоръжение с повишена опасност, посочено в заявлението, и по 60 лв. за всеки следващ вид.
(2) За извършване на проверка за всяко издадено удостоверение по чл. 36а, ал. 1 от ЗТИП се събира такса 440 лв.
Чл. 7. (1) За издаване на лицензия по чл. 34а, ал. 1 от ЗТИП се събират следните такси:
1. за преглед на документи – 650 лв. за един вид съоръжение с повишена опасност, посочено в заявлението за лицензиране, и по 130 лв. за всеки следващ вид;
2. за проверка на място – 500 лв. за един вид съоръжение с повишена опасност, посочено в заявлението, и по 160 лв. за всеки следващ вид.
(2) За извършване на проверка за всяка издадена лицензия по чл. 34б, ал. 1 от ЗТИП се събира такса 440 лв.
Чл. 8. (1) За издаване на разрешения за оценяване на съответствието се събират следните такси:
1. за проверка на документи по чл. 12, ал. 1 от ЗТИП – 1200 лв.;
2. за проверка на място по чл. 12а, ал. 1 от ЗТИП за установяване компетентността на кандидата за изпълнение на следните заявени процедури за оценяване на съответствието:
а) „Модул А1: Вътрешен производствен контрол с надзор на изпитването на продукта“ или „Модул А2: Вътрешен производствен контрол с надзор на проверката на продукта на случайни интервали“ – 530 лв.;
б) „Модул В: ЕС изследване на типа – изследване на проекта на типа“ или „Модул В: ЕС изследване на типа – изследване на типа произведен продукт“ – 1050 лв.;
в) „Модул С1: Съответствие с типа въз основа на вътрешен производствен контрол с надзор на изпитването на продукта“ или „Модул С2: Съответствие с типа въз основа на вътрешен производствен контрол с надзор на проверката на продукта на случайни интервали“ – 1050 лв.;
г) „Модул D: Съответствие с типа въз основа на осигуряване на качеството на производството“ или „Модул D1: Осигуряване на качеството на производството“ – 1050 лв.;
д) „Модул Е: Съответствие с типа въз основа на осигуряване на качеството на продукта“ или „Модул Е1: Осигуряване на качеството на контрола и изпитването на крайния продукт“ – 1050 лв.;
е) „Модул F: Съответствие с типа въз основа на проверка на продукта“ или „Модул F1: Съответствие въз основа на проверка на продукта“ – 700 лв.;
ж) „Модул G: Съответствие въз основа на проверка на единичен продукт“ – 1050 лв.;
з) „Модул Н: Съответствие въз основа на пълно осигуряване на качеството“ – 1400 лв.;
и) „Модул Н1: Съответствие въз основа на пълно осигуряване на качеството с изследване на проекта“ – 2000 лв.;
к) друга заявена процедура – 360 лв.;
3. за издаване на разрешение за оценяване на съответствието – 900 лв.
(2) В таксите по ал. 1 не са включени разходите за командироване на експертите, участващи в проверката на място или в контрола, когато такъв се изисква от наредбите по чл. 7 от ЗТИП. Разходите са за сметка на лицата, кандидатстващи или получили разрешение за оценяване на съответствието.
(3) При представяне на сертификат за акредитация съгласно изискванията на наредбите по чл. 7 от ЗТИП в зависимост от продуктите и процедурите, за които се кандидатства, се заплаща 70 на сто от таксата по ал. 1.
(4) За разширяване обхвата на оценяване на съответствието по издадено разрешение за съответната наредба по чл. 7 от ЗТИП, както и за актуализация или преиздаване на разрешение се заплаща 50 на сто от таксата по ал. 1.
(5) За извършване на проверка по чл. 14в, ал. 1 от ЗТИП за спазване на условията, при които е издадено разрешението, се събира такса 850 лв.
Раздел III
Разходи за вземане и изпитване на проби от течни и твърди горива по чл. 30е, ал. 3 от Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ)
Чл. 9. Фактически направените разходи за вземане и изпитване на проби от течни горива се изчисляват по следния начин:
№ по ред
|
Показател
|
Метод за изпитване/ метод за вземане на проби
|
Сума (в лв.)
|
І. ИЗПИТВАНЕ НА ТЕЧНИ ГОРИВА
|
1. Горива: Автомобилен бензин, несъдържащ олово (1), Гориво за дизелови двигатели (2), Газьол за извънпътна техника (3), Газьол за промишлени и комунални цели (4), Корабни (5), Котелни (6), Тежки (7)
|
Забележка. Числата в скоби след метода на изпитване в колона трета показват приложимостта на метода спрямо горните горива, както са означени с числа.
|
1.1.
|
Октаново число по изследователски метод
|
БДС EN ISO 5164 (1)
|
180
|
1.2.
|
Изведено цетаново число
|
ASTM D 7170 (2,3)
|
150
|
1.3.
|
Съдържание на олово
|
БДС EN 237 (1)
|
120
|
1.4.
|
Дестилационни характеристики
|
БДС EN ISO 3405 (1,2,3,4,5,7)
|
90
|
1.5.
|
Дестилационни характеристики
|
ASTM D 7345 (1,2)
|
60
|
1.6.
|
Съдържание на сяра
|
БДС EN ISO 20846 (1,2)
|
100
|
1.7.
|
Съдържание на сяра
|
БДС EN ISO 8754 (3,4,5,6,7)
|
80
|
1.8.
|
Съдържание на сяра
|
ASTM D 7212 (1,2)
|
80
|
1.9.
|
Съдържание на бензин
|
БДС EN 238+А1 (1)
|
100
|
1.10.
|
Съдържание на бензин
|
БДС EN 12177+АС (1)
|
100
|
1.11.
|
Съдържание на бензин
|
ASTM D 6277 (1)
|
100
|
1.12.
|
Стабилност на окисление
|
БДС EN ISO 7536 (1)
|
120
|
1.13.
|
Плътност
|
БДС EN ISO 3675 (1,2,3,4,5,6)
|
40
|
1.14.
|
Плътност
|
БДС EN ISO 12185 (1,2)
|
40
|
1.15.
|
Налягане на парите
|
БДС EN 13016-1 (1)
|
95
|
1.16.
|
Корозия на медна пластина
|
БДС EN ISO 2160 (1,2,3)
|
60
|
1.17.
|
Съдържание на въглеводородни групи
|
БДС EN 15553 (1)
|
200
|
1.18.
|
Съдържание на кислород и кислородсъдържащи съединения
|
БДС EN 13132 (1)
|
200
|
1.19.
|
Съдържание на кислород и кислородсъдържащи съединения:
|
ASTM D 5845-01 (1)
|
170
|
|
– съдържание на кислород;
|
|
|
|
– метанол, етанол, третичен бутилов алкохол, етери с пет и повече въглеродни атоми
|
|
|
1.20.
|
Индекс на летливост
|
БДС EN 228, т. 5.6.2 (1)
|
30
|
1.21.
|
Цетанов индекс
|
БДС EN ISO 4264 (2,3)
|
110
|
1.22.
|
Цетаново число
|
МИ 4/07 (2)
|
170
|
1.23.
|
Вискозитет
|
БДС EN ISO 3104+АС (2,3,4,5)
|
80
|
1.24.
|
Пламна температура
|
БДС EN ISO 2719 (2,3,4,5)
|
60
|
1.25.
|
Гранична температура на филтруемост
|
БДС EN 116+АС (2,3)
|
80
|
1.26.
|
Коксов остатък (на 10 % остатък от дестилация)
|
БДС EN ISO 10370 (2,3,5)
|
110
|
1.27.
|
Съдържание на пепел
|
БДС EN ISO 6245 (2,3,4,5,6,7)
|
80
|
1.28.
|
Полициклични ароматни въглеводороди
|
БДС EN 12916 (2,3)
|
150
|
1.29.
|
Съдържание на вода
|
БДС EN ISO 12937 (2,3)
|
80
|
1.30.
|
Съдържание на метилови естери на мастни киселини (FAME)
|
БДС EN 14078 (2,3)
|
95
|
1.31.
|
Общо количество онечиствания
|
БДС EN 12662 (2)
|
100
|
1.32.
|
Смазочни свойства, коригиран диаметър на белега от износване (wsd 1,4) при 60 °С
|
БДС EN ISO 12156-1 (2,3)
|
230
|
1.33.
|
Температура на замръзване
|
БДС 1751 (4,6)
|
75
|
1.34.
|
Вода
|
БДС ISO 3733 (4,5)
|
50
|
1.35.
|
Коксов остатък
|
БДС ISO 6615 (4)
|
150
|
1.36.
|
Специфична топлина на изгаряне (долна)
|
СТ на СИВ 3965 (3,4,6,7)
|
160
|
1.37.
|
Температура на течливост
|
БДС ISO 3016 (5,6)
|
80
|
1.38.
|
Температура на помътняване
|
БДС EN 23015 (5)
|
80
|
1.39.
|
Условен вискозитет по Енглер
|
БДС 1766 (6)
|
100
|
1.40.
|
Вода и утайки
|
БДС 15862 (6,7)
|
60
|
1.41.
|
Пламна температура в отворен тигел
|
БДС EN ISO 2592 (6,7)
|
60
|
1.42.
|
Водоразтворими киселини и основи
|
БДС 5252 (6)
|
50
|
1.43.
|
Цетаново число
|
БДС EN ISO 5165 (2);
ASTM D 613 (2)
|
300
|
1.44.
|
Съдържание на манган
|
БДС EN 16135(1)
|
180
|
1.45.
|
Съдържание на манган
|
БДС EN 16136(1)
|
180
|
1.46.
|
Съдържание на манган
|
БДС EN 16576 (2)
|
180
|
1.47.
|
Съдържание на сяра
|
БДС EN ISO 20884 (1,2)
|
180
|
1.48.
|
Съдържание на кислород и кислородсъдържащи съединения
|
БДС EN ISO 22854 (1)
|
150
|
1.49.
|
Съдържание на въглеводородни групи
|
БДС EN ISO 22854 (1)
|
150
|
1.50.
|
Съдържание на бензен
|
БДС EN ISO 22854 (1)
|
150
|
2. Автомобилни горива. Биодизел – Метилови естери на мастни киселини (FAME) за дизелови двигатели (12), Горива за отопление – Метилови естери на мастни киселини (FAME) (13)
|
Забележка. Числата в скоби след метода на изпитване в колона трета показват приложимостта на метода спрямо горните горива, както са означени с числа.
|
2.1.
|
Изведено цетаново число
|
ASTM D 7170 (12)
|
150
|
2.2.
|
Плътност
|
БДС EN ISO 3675 (12,13)
|
40
|
2.3.
|
Вискозитет
|
БДС EN ISO 3104+АС (12,13)
|
80
|
2.4.
|
Корозия на медна пластина
|
БДС EN ISO 2160 (12)
|
60
|
2.5.
|
Съдържание на сяра
|
БДС EN ISO 20846 (12,13)
|
100
|
2.6.
|
Съдържание на вода
|
БДС EN ISO 12937 (12,13)
|
80
|
2.7.
|
Йодно число
|
БДС EN 14111 (12,13)
|
52
|
2.8.
|
Гранична температура на филтруемост
|
БДС EN 116+АС (12)
|
80
|
2.9.
|
Съдържание на естери
|
БДС EN 14103 (12,13)
|
200
|
2.10.
|
Съдържание на моноглицериди, диглицериди, триглицериди, свободен глицерол, общ глицерол
|
БДС EN 14105 (12,13)
|
250
|
2.11.
|
Съдържание на фосфор
|
БДС EN 14107 (12)
|
120
|
2.12.
|
Съдържание на метилов естер на линоленовата киселина
|
БДС EN 14103 (12)
|
200
|
2.13.
|
Съдържание на метанол
|
БДС EN 14110 (12)
|
150
|
2.14.
|
Стабилност на окисление 110 °С
|
БДС EN 14112 (12,13)
|
135
|
2.15.
|
Стабилност на окисление 110 °С
|
БДС EN 15751(12,13)
|
135
|
2.16.
|
Пламна температура
|
БДС EN ISO 3679 (12,13)
|
80
|
2.17.
|
Съдържание на сулфатна пепел
|
БДС ISO 3987 (12,13)
|
80
|
2.18.
|
Общо количество онечиствания
|
БДС EN 12662 (12,13)
|
100
|
2.19.
|
Съдържание на сяра
|
БДС EN ISO 20884 (12,13)
|
180
|
ІІ. ВЗЕМАНЕ НА ПРОБИ ОТ ТЕЧНИ ГОРИВА
|
3.1.
|
Вземане на представителна проба от бензиноколонка
|
БДС EN ISO 3170
|
40
|
3.2.
|
Вземане на представителна проба от автоцистерна
|
БДС EN ISO 3170
|
120
|
3.3.
|
Вземане на представителна проба от жп цистерна
|
БДС EN ISO 3170
|
150
|
3.4.
|
Вземане на представителна проба от един стационарен резервоар
|
БДС EN ISO 3170
|
120
|
3.5.
|
Изготвяне на експертизи след арбитражно изпитване и експертизи по външни заявки
|
|
85
|
Чл. 10. Фактически направените разходи за вземане и изпитване на проби от твърди горива се изчисляват по следния начин:
№ по ред
|
|
Сума (в лв.)
|
1.
|
Вземане на проба от твърди горива (въглища и брикети, произведени от въглища)
|
100
|
2.
|
Изготвяне на експертиза от резултатите от изпитване за съответствие на горивата с изискванията за качеството им
|
80
|
Чл. 11. За вписване в регистъра по чл. 8б, ал. 1 от ЗЧАВ на лицата, които разпространяват твърди горива, и обектите, в които се разпространяват твърди горива, се събира такса 50 лв. (за съответствие с предвиденото в чл. 8б от ЗЧАВ).
Раздел IV
Такси по Закона за автомобилните превози за извършване на монтаж или монтаж и ремонт на тахографи
Чл. 12. За регистриране на лица за извършване на монтаж или монтаж и ремонт на тахографи по чл. 89а, ал. 8 от Закона за автомобилните превози се събират следните такси:
1. за проверка на документи – 300 лв.;
2. за проверка на място – 500 лв.;
3. за издаване на удостоверение за регистрация за извършване на монтаж или монтаж и ремонт на тахографи – 800 лв.;
4. за издаване на изменение на удостоверение за извършване на монтаж или монтаж и ремонт на тахографи – 200 лв.
Преходни и заключителни разпоредби
§ 1. По висящите производства, образувани по заявления, подадени преди влизането в сила на тази тарифа, таксите се заплащат в размерите, определени с отменената тарифа.
§ 2. Тарифата се приема на основание чл. 82, ал. 2 във връзка с чл. 48, 49, 50, 51 и 53 и чл. 67, ал. 1 от Закона за измерванията, чл. 17 и 43 от Закона за техническите изисквания към продуктите, чл. 8б, ал. 3, т. 3 и чл. 30е, ал. 3 от Закона за чистотата на атмосферния въздух и чл. 89а, ал. 8 от Закона за автомобилните превози.
1666