ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 357 ОТ 29 ДЕКЕМВРИ 2023 Г.
за изменение и допълнение на нормативни актове на Министерския съвет
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалностите „Медицина“ и „Дентална медицина“ за образователно-квалификационна степен „магистър“, приета с Постановление № 245 на Министерския съвет от 2005 г. (обн., ДВ, бр. 94 от 2005 г.; изм. и доп., бр. 95 от 2005 г., бр. 82 от 2006 г. и бр. 87 от 2008 г.), се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 2:
а) в ал. 1 се създава изречение второ: „Учебното съдържание за конкурсните изпити се определя в съответствие с държавния образователен стандарт за общообразователна подготовка по биология и здравно образование и химия и опазване на околната среда.“;
б) създава се нова ал. 2:
„(2) Конкурсните изпити по ал. 1 се провеждат по график, съгласуван между висшите училища, който не допуска провеждането на конкурсни изпити в един и същ ден в различни висши училища.“;
в) досегашната ал. 2 става ал. 3;
г) досегашната ал. 3 става ал. 4 и се изменя така:
„(4) Състезателният бал се образува от утроените оценки от конкурсните изпити по биология и по химия и оценките по биология и здравно образование и по химия и опазване на околната среда от общообразователната подготовка за първи гимназиален етап.“
2. Член 5 се изменя така:
„Чл. 5. Обучението по специалността „Медицина“ се провежда в редовна форма с продължителност не по-малко от 6 години и придобиване на не по-малко от 300 кредита по Системата за натрупване и трансфер на кредити и включва единен образователен минимум за теоретическа и практическа подготовка, определени в чл. 7, ал. 2 и чл. 8. Обучението съответства на ниво 7 от Националната квалификационна рамка.“
3. В чл. 8, ал. 2 думите „положителна акредитационна оценка“ се заменят с „одобрение от министъра на здравеопазването за обучение на студенти“.
4. В чл. 11, ал. 2 думите „положителна акредитационна оценка“ се заменят с „одобрение от министъра на здравеопазването за обучение на студенти“.
5. Член 9 се изменя така:
„Чл. 9. Обучението по специалността „Дентална медицина“ се провежда в редовна форма с продължителност не по-малко от 5 години и придобиване на не по-малко от 300 кредита по Системата за натрупване и трансфер на кредити и включва единен образователен минимум за теоретическа и практическа подготовка, определени в чл. 10, ал. 3 и чл. 11. Обучението съответства на ниво 7 от Националната квалификационна рамка.“
§ 2. В Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Фармация“ за образователно-квалификационна степен „магистър“, приета с Постановление № 61 на Министерския съвет от 2005 г. (обн., ДВ, бр. 32 от 2005 г.; изм. и доп., бр. 94 от 2005 г., бр. 82 от 2006 г., бр. 87 от 2008 г. и бр. 26 от 2009 г.), се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 2:
а) алинея 1 се изменя така:
„(1) Приемането на студенти се извършва чрез писмени конкурсни изпити по биология и химия, провеждани по ред, определен от висшето училище. Учебното съдържание за конкурсните изпити се определя в съответствие с държавния образователен стандарт за общообразователна подготовка по биология и здравно образование и химия и опазване на околната среда.“;
б) създава се нова ал. 2:
„(2) Конкурсните изпити по ал. 1 се провеждат по график, съгласуван между висшите училища, който не допуска провеждането на конкурсни изпити в един и същ ден в различни висши училища.“;
в) досегашната ал. 2 става ал. 3;
г) досегашната ал. 3 става ал. 4 и се изменя така:
„(4) Състезателният бал се образува от утроените оценки от конкурсните изпити по биология и по химия и оценките по биология и здравно образование и по химия и опазване на околната среда от общообразователната подготовка за първи гимназиален етап.“
2. Член 5 се изменя така:
„Чл. 5. Обучението по специалността „Фармация“ за образователно-квалификационна степен „магистър“ се провежда в редовна форма с продължителност не по-малко от 5 учебни години и придобиване на не по-малко от 300 кредита по Системата за натрупване и трансфер на кредити и с минимален хорариум по задължителните учебни дисциплини, определен в чл. 7, ал. 2. Обучението съответства на ниво 7 от Националната квалификационна рамка.“
3. В чл. 9, в ал. 2:
а) точка 2 се изменя така:
„2. фармакогнозия;“
б) създава се нова т. 3:
„3. фармакология и токсикология;“
в) досегашните т. 3 и 4 стават съответно т. 4 и 5.
§ 3. В Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалностите „Медицинска сестра“, „Акушерка“ и „Лекарски асистент“ за образователно-квалификационна степен „бакалавър“, приета с Постановление № 248 на Министерския съвет от 2005 г. (обн., ДВ, бр. 95 от 2005 г.; изм. и доп., бр. 82 от 2006 г., бр. 88 от 2010 г. и бр. 32 от 2016 г.), се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 6 се създава изречение второ: „Обучението съответства на ниво 6Б от Националната квалификационна рамка.“
2. В чл. 7а, ал. 2 думите „положителна акредитационна оценка“ се заменят с „одобрение от министъра на здравеопазването“.
3. В чл. 13а, ал. 1, т. 4 думите „акредитирани лечебни заведения“ се заменят с „лечебни заведения по чл. 14, ал. 2“.
4. В чл. 14, ал. 2 думите „положителна акредитационна оценка“ се заменят с „одобрение от министъра на здравеопазването“.
5. В чл. 17д, ал. 2 думите „положителна акредитационна оценка“ се заменят с „одобрение от министъра на здравеопазването“.
§ 4. В Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалностите от професионално направление „Здравни грижи“ за образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър по ...“, приета с Постановление № 238 на Министерския съвет от 2008 г. (ДВ, бр. 87 от 2008 г.), се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 3:
а) накрая се добавя „и придобиване на не по-малко от 180 кредита по Системата за натрупване и трансфер на кредити“;
б) създава се изречение второ: „Обучението съответства на ниво 6А от Националната квалификационна рамка.“
2. В чл. 4, ал. 4 думите „положителна акредитационна оценка“ се заменят с „одобрение от министъра на здравеопазването“.
3. В чл. 6 се създава нова ал. 3:
„(3) Практическото обучение (учебна практика и преддипломен стаж) и упражненията в обучението за придобиване на образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър по ...“ по специалност „Масажист (с увредено зрение)“ могат да се провеждат и от преподаватели със специалност „Рехабилитатор“ с образователно-квалификационна степен „бакалавър“ или „магистър“ по специалността „Управление на здравните грижи“ от професионално направление „Обществено здраве“ с професионална квалификация „ръководител на здравните грижи и преподавател по практика“.
4. Досегашната ал. 3 става ал. 4.
§ 5. В Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Управление на здравните грижи“ за образователно-квалификационните степени „магистър“ и „бакалавър“ от професионално направление „Обществено здраве“, приета с Постановление № 215 на Министерския съвет от 2006 г. (обн., ДВ, бр. 70 от 2006 г.; изм. и доп., бр. 87 от 2008 г.), се правят следните изменения:
1. В чл. 3, ал. 2 думите „Медицинска сестра“ или „Акушерка“ се заменят с „Медицинска сестра“, „Акушерка“ или „Лекарски асистент“.
2. В чл. 6, ал. 1, т. 1 думите „Медицинска сестра“ или „Акушерка“ се заменят с „Медицинска сестра“, „Акушерка“ или „Лекарски асистент“.
Заключителна разпоредба
§ 6. Разпоредбите на § 1, т. 1 и § 2, т. 1 влизат в сила от учебната 2025/2026 година.
За министър-председател: Галин Цоков
За главен секретар на Министерския съвет: Росен Кожухаров
7