Министерство на здравеопазването
брой: 50, от дата 25.6.2019 г.   Официален раздел / МИНИСТЕРСТВА И ДРУГИ ВЕДОМСТВАстр.165


Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 3 от 2019 г. за медицинските дейности извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, за които Министерството на здравеопазването субсидира лечебни заведения, и за критериите и реда за субсидиране на лечебни заведения

МИНИСТЕРСТВО  НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 3 от 2019 г. за медицинските дейности извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, за които Министерството на здравеопазването субсидира лечебни заведения, и за критериите и реда за субсидиране на лечебни заведения (ДВ, бр. 29 от 2019 г.)

§ 1. В чл. 10, ал. 1 се създава изречение второ: „Образецът се помества на интернет страницата на Министерството на здравеопазването.“

§ 2. В чл. 14 думите „официалната си интернет страница“ се заменят с „интернет страницата си“.

§ 3. В приложение № 1 към чл. 15, ал. 2, чл. 40, ал. 1 и чл. 47, ал. 2 се правят следните изменения:

1. В т. 1 „Стойности на медицинските дейности по чл. 26 и 27“ редове 1.1 – 1.7 се изменят така:

1.1.

за стационарно лечение по чл. 26, т. 1 с непрекъснат 24-часов престой на лица с продължителност до 3 месеца за пациенти с бацилоотделяне и до 2 месеца за пациенти без бацилоотделяне:

а) за леглоден лечение без мултилекарствена резистентност в клиники/отделения с III ниво на компетентност

б) за леглоден лечение без мултилекарствена резистентност в клиники/отделения с II ниво на компетентност

в) за леглоден лечение с мултилекарствена резистентност в клиники/отделения с III ниво на компетентност

г) стойността на 1 преминал болен по букви „а“ – „в“ се коригира с коефициент за тежест от 2,5 за пациенти с коинфекция със СПИН и 1,5 за деца.

*Забележки:

*1. В случаите на терапевтичен неуспех лечението продължава след разрешение от Министерството на здравеопазването. Лечебните заведения, които лекуват стационарно пациенти с мултилекарствена резистентност и екстензивна лекарствена резистентност и деца с тежки форми на туберкулоза, отчитат хоспитализациите и свързаните с тях дейности ежемесечно. В този случай Министерството на здравеопазването заплаща авансово отчетената дейност и при дехоспитализацията извършва прихващане на отчетената и авансово заплатена дейност.

*2. При наличие на резистентна туберкулоза стационарното лечение продължава не повече от 12 месеца, освен в случаите на терапевтичен неуспех и невъзможност за обезбациляване в посочения срок.

 

 

 

68 лв.

 

58 лв.

 

73 лв.

 

 

1.2.

за извършен и отчетен преглед по чл. 26, т. 2 – ежемесечно за пациенти с поставена диагноза „латентна туберкулозна инфекция“ и отчитани под код МКБ 10-Z 29.2

за изследвано контактно и суспектно лице и отчетено под код МКБ 10-Z 11.1, Z 83.1, Z 91.8, Z 03.0

20 лв.

 

40 лв.

1.3.

за извършен и отчетен преглед по чл. 26, т. 3

40 лв.

1.4.

за ежедневно провеждане на пряко наблюдавано лечение и проследяване на пациент с активна туберкулоза без бацилоотделяне в интензивна фаза на лечение, както и пациенти с мултилекарствена резистентност без бацилоотделяне в продължителната фаза на лечение в амбулаторни условия при пряк наблюдаван ежедневен прием на лекарствените продукти от медицинско лице с продължителност до 2 месеца за пациенти без бацилоотделяне и до 12 месеца за пациенти с мултилекарствена резистентност без бацилоотделяне

6 лв. на ден

1.5.

за ежемесечно провеждане на лечение и проследяване в амбулаторни условия на пациент с активна туберкулоза в продължителна фаза на лечение:

– до 6 месеца на пациенти с първоначална диагноза „туберкулоза с бацилоотделяне“, и

– до 4 месеца на пациенти с първоначална диагноза „туберкулоза без бацилоотделяне“

60 лв. на месец

1.6.

за дейности по системно регистриране, съхранение и изпращане на данни за лицата с туберкулоза за нуждите на специализирана електронна информационна система за регистриране на пациенти с туберкулоза

5 лв. на новорегистриран пациент с туберкулоза

1.7.

за продължително лечение и рехабилитация на пациенти с туберкулоза и с неспецифични белодробни заболявания по чл. 26, т. 4 и чл. 27 за леглоден лечение:

– не по-малко от 20 дни за пациенти с туберкулоза

– 14 дни за пациенти с неспецифични белодробни заболявания (възрастни)

– 10 дни за пациенти с неспецифични белодробни заболявания (деца)

*Забележки:

*1. Случаите на рехоспитализация в рамките на 180 дни от датата на предходна

хоспитализация в същото лечебно заведение не се заплащат, с изключение на случаите

на рехоспитализация на деца и пациенти с туберкулоза.

*2. В случаите на продължително лечение на деца в детски специализирани болници

за продължително лечение и/или рехабилитация в областта на пневмологията и фтизиатрията по чл. 3 стойността се коригира с коефициент за тежест 1,20.

34 лв.

2. В т. 4 „Стойности на медицинските дейности по чл. 41“ редове 4.1 – 4.3 се изменят така:

4.1.

за лечение по чл. 41, т. 1:

а) за леглоден в структура със:

– III ниво на компетентност

– II ниво на компетентност

– I ниво на компетентност

*Забележка:

Когато център за психични заболявания няма придобито ниво на компетентност, той получава заплащане в размер на 75 на сто от стойностите за I ниво на компетентност до придобиване на ниво, но не повече от 6 месеца.

б) цената на всеки леглоден по буква „а“, когато е проведен при висока степен на зависимост от грижи, но не повече от 10 дни за една хоспитализация, или е проведен за лечение на деца, се завишава с 80 на сто

в) за ден с проведена рехабилитация чрез трудотерапия при стационарно лечение

 

 

46 лв.

42 лв.

35 лв.

 

 

 

 

 

 

 

2 лв.

4.2.

за лечение по чл. 41, т. 2:

а) за леглоден в структура със:

– III ниво на компетентност

– II ниво на компетентност

– I ниво на компетентност

*Забележка:

Когато център за психични заболявания няма придобито ниво на компетентност, той получава заплащане в размер на 75 на сто от стойностите за I ниво на компетентност до придобиване на ниво, но не повече от 6 месеца.

б) цената на всеки леглоден по буква „а“, когато е проведен при висока степен на зависимост от грижи или е проведен за лечение на деца, се завишава с 50 на сто

 

 

46 лв.

42 лв.

35 лв.

 

4.3.

за лечение по чл. 41, т. 3:

– III ниво на компетентност

– II ниво на компетентност

– I ниво на компетентност

*Забележка:

Когато лечебното заведение няма придобито ниво на компетентност, то получава заплащане в размер на 75 на сто от стойностите за I ниво на компетентност до придобиване на ниво, но не повече от 6 месеца.

 

36,80 лв.

33,60 лв.

28 лв.

 

3. В т. 6 „Стойности на медицинските дейности по чл. 46“ ред 6.1 се изменя така:

6.1.

дейности в случаите по чл. 46, ал. 1, 2 и 4

 

общ финансов ресурс

и

44 лв. на преминал и отчетен пациент

Заключителна разпоредба

§ 4. Наредбата се издава на основание чл. 106а, ал. 6 от Закона за лечебните заведения и чл. 82, ал. 5 от Закона за здравето и влиза в сила от 1 юли 2019 г.

Министър: Кирил Ананиев

4908