ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 378 ОТ 1 НОЕМВРИ 2024 Г.
за изменение и допълнение на Устройствения правилник на Комисията за защита на потребителите към министъра на икономиката и индустрията и на нейната администрация, приет с Постановление № 139 на Министерския съвет от 2006 г. (обн., ДВ, бр. 49 от 2006 г.; изм. и доп., бр. 95 от 2007 г., бр. 33 от 2008 г., бр. 80 от 2009 г., бр. 48 от 2010 г., бр. 52 от 2011 г., бр. 22 от 2012 г., бр. 14 от 2014 г., бр. 32 от 2015 г., бр. 67 от 2016 г., бр. 36 и 53 от 2022 г. и бр. 81 от 2024 г.)
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В чл. 5 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в т. 1 думите „и способи за продажба“ се заличават;
б) точка 6 се изменя така:
„6. контролира спазването на изискванията на Закона за движение по пътищата относно пуснатите на пазара нови моторни превозни средства, различни от категория L и ремаркета, в посочените от този закон случаи;“
в) точка 7 се изменя така:
„7. осъществява контрол върху предлагането на потребителите на тютюн, тютюневи и свързаните с тях изделия и по отношение на безопасността при внос на тютюневи и свързаните с тях изделия при условия и по ред, определени с Правилника за прилагане на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия;“
г) в т. 16 след думата „туризма“ се добавя „в посочените от Закона за туризма случаи“;
д) точка 18 се отменя;
е) създават се т. 19 и 20:
„19. осъществява контрол върху спазването на изискванията на Закона за кредитите за недвижими имоти на потребители, с изключение на изискванията на глава пета, чл. 47 – 49 и глава тринадесета от същия закон;
20. осъществява контрол върху спазването на изискванията на Закона за предоставяне на цифрово съдържание и цифрови услуги и за продажба на стоки.“
2. Алинея 2 се изменя така:
„(2) Заседанията на комисията са редовни, ако в тях участват поне двама от нейните членове. Решенията се приемат с единодушие.“
§ 2. В чл. 8, ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 1 в началото се добавя „свиква и“.
2. Точка 4 се изменя така:
„4. утвърждава структурата на административните звена, включително създаването, преобразуването и закриването на отдели и сектори в дирекциите и в главната дирекция, както и длъжностното разписание на служителите в администрацията;“.
3. Точка 9 се изменя така:
„9. в изпълнение на правомощията си издава индивидуални административни актове, наказателни постановления и разпореждания, прилага принудителни административни мерки и оправомощава длъжностни лица да съставят актове за установяване на нарушения по реда на Закона за административните нарушения и наказания, да издават наказателни постановления и да прилагат принудителни административни мерки в предвидените в нормативен акт случаи;“.
4. В т. 10 накрая се добавя „на Закона за туризма и на наредбите по прилагането му, както и при прилагането на принудителни мерки по същия закон“.
5. Създават се нови т. 11 и 12:
„11. участва в работата на Националния съвет по туризъм в качеството му на негов член;
12. е компетентният орган за надзор на пазара по смисъла на чл. 6, т. 1 от Регламент (ЕС) № 168/2013;“.
6. Досегашната т. 11 става т. 13.
§ 3. В чл. 9, ал. 4 след думата „протокол“ се поставя запетая и се добавя „който се подписва от присъствалите председател, членове на комисията и протоколчик“.
§ 4. В чл. 11 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 думите „и членовете на комисията“ се заличават.
2. В ал. 4:
а) в основния текст след думата „секретар“ се добавя „е непосредствено подчинен на председателя на комисията и изпълнява следните функции“;
б) точка 3 се отменя;
в) в т. 4 думата „обзавеждане“ се заменя с „обезпечаване дейността“;
г) в т. 5 думата „организира“ се заменя с „контролира организацията на“;
д) в т. 9 думите „или от членовете на комисията“ се заличават;
е) в т. 10 думите „и изпълнява“ се заличават.
§ 5. Създава се чл. 11а:
„Чл. 11а. (1) Финансовият контрольор е на пряко подчинение на председателя на комисията.
(2) Финансовият контрольор извършва предварителен контрол за законосъобразност в съответствие със Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор и с указанията на министъра на финансите.
(3) Финансовият контрольор осъществява предварителен контрол на дейностите по усвояване на средствата, получени по международни програми и проекти.
(4) Финансовият контрольор извършва необходимите проверки и изразява мнение за законосъобразност по отношение на финансовата дейност на комисията.
(5) Редът и начинът за извършване на предварителен контрол от финансовия контрольор се определят с вътрешни правила, утвърдени от председателя.
(6) Финансовият контрольор представя всяко тримесечие отчет пред председателя на комисията относно своята дейност.“
§ 6. Член 12 се изменя така:
„Чл. 12. Общата администрация на комисията е организирана в три дирекции – „Правни дейности, административно обслужване и човешки ресурси“, „Международно сътрудничество и информационна политика“ и „Финансови дейности, управление на собствеността и обществени поръчки“.“
§ 7. Член 13 се изменя така:
„Чл. 13. Специализираната администрация е организирана в една главна дирекция и три дирекции:
1. Главна дирекция „Контрол на пазара“ с териториални звена, като информация за местоположението и териториалния обхват на звената се публикува на интернет страницата на комисията;
2. дирекция „Неравноправни клаузи и нелоялни търговски практики“;
3. дирекция „Защита на потребителите при продажби от разстояние“;
4. дирекция „Методология, анализи и координация“.“
§ 8. В чл. 14 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 6 след думата „комисията“ се поставя запетая и се добавя „и изготвя наказателни постановления“.
2. Точка 13 се отменя.
3. В т. 14 думите „Списъка на унифицираните наименования на административните услуги (СУНАУ)“ се заменят с „Регистъра на услугите“.
4. Точка 15 се отменя.
5. Точки 19 – 27 се отменят.
6. Точка 28 се изменя така:
„28. подпомага звената на комисията при ползването на деловодната система;“.
7. Точка 29 се отменя.
8. Създават се т. 30 и 31:
„30. изпълнява мероприятия, свързани с обучението и повишаване квалификацията на служителите на администрацията на комисията;
31. изготвя и актуализира вътрешни правила, необходими за дейността на комисията, попадащи в обхвата на функциите на общата администрация.“
§ 9. Създава се чл. 14а:
„Чл. 14а. Дирекция „Международно сътрудничество и информационна политика“:
1. извършва подбор и предлага събития, инициирани от Европейския съюз и международни организации, в които да участват представители на комисията с цел изграждане на европейско и международно партньорство, и проучва опита на други държави в областта на потребителската защита;
2. проучва изискванията на правото на Европейския съюз и опита на други държави в областта на потребителската защита и прави предложения пред комисията за повишаване ефективността на работата на институцията;
3. осъществява международните контакти на комисията;
4. планира и координира изграждането на публичното представяне на комисията и координира медийните изяви на председателя, на членовете и на служителите на комисията;
5. осигурява провеждането на информационната политика на комисията;
6. осъществява връзките на комисията с потребителските, браншовите и туристическите сдружения;
7. изготвя образователни материали за защита на потребителите;
8. отговаря за публикуването на изготвените материали на интернет страницата на комисията;
9. изгражда и поддържа специализираните информационни системи и бази данни на комисията и на нейните териториални звена;
10. отговаря за информационната сигурност и оперативната съвместимост на комисията и на нейните териториални звена;
11. осъществява методическо ръководство на териториални звена на комисията в областта на информационното обслужване;
12. осъществява методическа помощ на специализираните дирекции на комисията при разглеждане на жалби на потребители в областта на информационните технологии;
13. осигурява техническото обслужване на председателя и на членовете на комисията.“
§ 10. В чл. 15 се правят следните изменения и допълнения:
1. В основния текст думите „Финансово-стопански дейности и управление на собствеността“ се заменят с „Финансови дейности, управление на собствеността и обществени поръчки“.
2. В т. 8 и 9 думите „регионалните дирекции“ се заменят с „териториалните звена“.
3. Създават се т. 19 – 22:
„19. планира, организира и провежда процедури за възлагане на обществени поръчки;
20. планира, организира и провежда обществени поръчки чрез събиране на оферти с обява или покана до определени лица;
21. организира предаването за съхранение на досиетата на обществените поръчки;
22. отговаря за изпълнението на задълженията по чл. 36а, ал. 1 от Закона за обществените поръчки в рамките на своята компетентност.“
§ 11. В чл. 16 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в т. 1 и 6 – 9 думите „регионалните дирекции“ се заменят с „териториалните звена“;
б) точка 10 се изменя така:
„10. предлага на председателя прилагането на принудителни административни мерки: „временно спиране реализацията на опасна стока“, „забрана за реализацията на опасна стока“, „изтегляне на стоката от пазара“, „изземване на стоката от потребителите“, „унищожаване на стоката“, „забрана на производството, вноса, износа, възмездното или безвъзмездното пускане на пазара на стоката“, „затваряне на обекта или на част от него, където се предлага опасната стока или услуга“, „временно спиране дейността на производителя, дистрибутора или лицето, предоставящо услуга“ съгласно Закона за защита на потребителите, „временно затваряне“ на туристически обект и „спиране на дейността“ в предвидените от Закона за туризма случаи, „задължителни предписания към производителите, вносителите и търговците за изтегляне на изделията от пазара“ съгласно Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, „забрана за реализацията на нови моторни превозни средства, ремаркета, системи, компоненти или отделни технически възли за тях до представяне на валиден сертификат за съответствие с одобрения тип“, както и „забрана за реализацията на новата система, компонент или отделен технически възел, или партида от тях“ и „изтеглянето им от пазара за сметка на съответния търговец“ съгласно Закона за движението по пътищата;“
в) в т. 14 думите „по системата за бърз обмен на информация за опасни стоки (РАПЕКС)“ се заменят с „в системата за бързо предупреждение за обмен на информация за коригиращи мерки за опасни продукти „Safety Gate“ по смисъла на чл. 25, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2023/988“;
г) в т. 21 думите „по Закона за защита на потребителите и Закона за туризма“ се заличават;
д) точки 24 – 29 се отменят.
2. В ал. 2:
а) в основния текст думите „Регионалните дирекции“ се заменят с „Териториалните звена“;
б) в т. 1 след думата „комисията“ се поставя запетая и се добавя „съобразно функциите на Главна дирекция „Контрол на пазара“;
в) в т. 4 думата „комисията“ се заменя с „дирекция „Неравноправни клаузи и нелоялни търговски практики“;
г) в т. 5 след думата „условия“ се добавя „и я предоставят на дирекция „Неравноправни клаузи и нелоялни търговски практики“;
д) в т. 9 думите „съответната регионална дирекция“ се заменят със „съответното териториално звено“;
е) точка 11 се отменя;
ж) в т. 12 след думата „област“ се поставят точка и запетая и текстът докрая се заличава;
з) точка 13 се отменя;
и) в т. 15 думата „региона“ се заменя с „областта“.
3. Създава се ал. 3:
„(3) Служителите на Главна дирекция „Контрол на пазара“, определени със заповед на председателя на Комисията за защита на потребителите, съставят актове за установяване на административни нарушения.“
§ 12. Създава се чл. 17а:
„Чл. 17а. Дирекция „Неравноправни клаузи и нелоялни търговски практики“:
1. организира събирането на доказателства при наличие на съмнения за нелоялна търговска практика, анализира ги и предлага на комисията да предприеме мерките, предвидени в Закона за защита на потребителите;
2. анализира договорите с общи условия, предлагани на потребителите, и договори, използвани в определени отрасли или сектори на дейност, преценява наличието на неравноправни клаузи в тях и предлага на комисията мерки за отстраняването им;
3. предлага на комисията насоки или препоръки във връзка с конкретни клаузи в договори с общи условия или в договори, използвани в определени отрасли или сектори на дейност; участва в преговори с представители на сдружения на търговците относно изготвянето на примерни договори, приложими за определени отрасли или сектори на дейност;
4. анализира събираните доказателства от териториалните звена на Главна дирекция „Контрол на пазара“ при съмнение за нелоялни търговски практики и предлага на комисията да предприеме мерките, предвидени в Закона за защита на потребителите;
5. анализира набраната информация от териториалните звена на Главна дирекция „Контрол на пазара“ за предлагани на потребителите договори с общи условия, преценява наличието на неравноправни клаузи в тях и предлага на комисията мерки за отстраняването им;
6. предлага на председателя прилагането на принудителна административна мярка „забрана за прилагането на търговската практика“ по смисъла на Закона за защита на потребителите;
7. извършва проверки по спазване изискванията на нормативни актове във връзка с функциите на дирекцията;
8. служителите на дирекция „Неравноправни клаузи и нелоялни търговски практики“, определени със заповед на председателя на комисията, съставят актове за установяване на административни нарушения.“
§ 13. В чл. 18 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 4 думите „след оправомощаване със заповед на председателя“ се заличават.
2. В т. 9 думите „Регламент (ЕО) № 2006/2004 на Европейския парламент и на Съвета за сътрудничество между националните органи“ се заменят с „Регламент (ЕС) 2017/2394 на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2017 г. за сътрудничество между националните органи“.
3. Създават се т. 17 – 21:
„17. предлага на комисията налагането на принудителни административни мерки по реда на глава девет „а“ „Сътрудничество между националните органи, отговарящи за прилагането на законодателството за защита на потребителите“ от Закона за защита на потребителите;
18. извършва проверки относно трансграничните продажби от разстояние, както и предлагането и продажбата на потребители на тютюневи и свързани с тях изделия чрез услугите на информационното общество съобразно реда, определен в Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, след оправомощаване със заповед от председателя;
19. извършва контрол по спазване изискванията на глава втора „Предоставяне на цифрово съдържание и цифрови услуги на потребителите“ от Закона за предоставяне на цифрово съдържание и цифрови услуги и за продажба на стоки и осъществява проверки във връзка с предявени рекламации относно:
а) непредоставяне на цифрово съдържание или услуга;
б) несъответствие на цифровото съдържание или цифровата услуга, за привеждането им в съответствие с изискванията на закона;
20. води регистър на юридическите лица, които не желаят да получават непоискани търговски съобщения;
21. служителите на дирекция „Защита на потребителите при продажби от разстояние“, определени със заповед на председателя на комисията, съставят актове за установяване на административни нарушения.“
§ 14. Създава се чл. 18а:
„Чл. 18а. Дирекция „Методология, анализи и координация“:
1. изготвя методически указания за извършването на проверки за спазване изискванията на нормативните актове, контролът на които е възложен на комисията и на председателя на комисията;
2. оказва методическа помощ по проблеми на потребителската защита на звената за защита на потребителите към общинските администрации;
3. изготвя анализи за ефективността на предприети мерки за защита на потребителите;
4. анализира резултатите от контролната дейност на комисията;
5. подпомага координацията на комисията с другите контролни органи;
6. анализира състоянието на потребителския пазар;
7. подпомага председателя на комисията за управление на рисковете, застрашаващи постигането на целите на комисията;
8. прави оценка на корупционния риск и предлага мерки за ограничаването му;
9. изготвя и актуализира вътрешни правила, необходими за дейността на комисията, попадащи в обхвата на функциите на специализираната администрация;
10. изготвя периодични отчети за дейността на дирекциите от специализираната администрация;
11. изготвя годишен доклад за дейността на комисията.“
§ 15. Приложението към чл. 2, ал. 3 се изменя така:
„Приложение към чл. 2, ал. 3
Численост на персонала в Комисията за защита на потребителите – 182 щатни бройки
Председател
|
1
|
Членове на комисията
|
2
|
Главен секретар
|
1
|
Финансов контрольор
|
1
|
Обща администрация
|
28
|
в т. ч.:
|
|
дирекция „Правни дейности, административно обслужване и човешки ресурси“
|
10
|
дирекция „Финансови дейности, управление на собствеността и обществени поръчки“
|
12
|
дирекция „Международно сътрудничество и информационна политика“
|
6
|
Специализирана администрация
|
149
|
в т.ч.:
|
|
Главна дирекция „Контрол на пазара“ с териториални звена
|
114
|
дирекция „Неравноправни клаузи и нелоялни търговски практики“
|
13
|
дирекция „Защита на потребителите при продажби от разстояние“
|
11
|
дирекция „Методология, анализи и координация“
|
11“.
|
Заключителна разпоредба
§ 16. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“.
Министър-председател: Димитър Главчев
Главен секретар на Министерския съвет: Габриела Козарева
7102