МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА И СЪОБЩЕНИЯТА
Наредба за изменение и допълнение на Наредба № Н-32 от 2011 г. за периодичните прегледи
за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства
(обн., ДВ, бр. 104 от 2011 г.; изм. и доп., бр. 99 от 2012 г., бр. 73 от 2014 г., бр. 40 от 2016 г., бр. 38 от 2018 г., бр. 80 от 2020 г.; попр., бр. 84 от 2020 г.; изм. с Решение № 3934 на ВАС на РБ от 29.03.2021 г. – бр. 76 от 2022 г.)
§ 1. В чл. 1 се създава т. 9:
„9. условията и редът за предоставяне от производителя на пътни превозни средства или от упълномощен от него представител на техническата информация, необходима за извършването на периодичните прегледи на ППС.“
§ 2. В чл. 4, ал. 1 думите „чл. 1, т. 1 и 3“ се заменят с „чл. 1, т. 1, 3, 7 и 8“.
§ 3. В чл. 6, т. 4 текстът след думата „линията“ се заличава.
§ 4. В чл. 7, ал. 2 след думата „широчината“ се поставя запетая и се добавя „височината“.
§ 5. В чл. 9 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в т. 1, буква „м“ думите „и на знака за екологична група на МПС“ се заличават;
б) в т. 4 думите „т. 2, букви „а“, „в“, „г“ и „д“ се заменят с „т. 2, букви „в“, „г“ и „д“;
в) в т. 5 думите „т. 2, букви „а“ и „д“ се заменят с „т. 2, буква „д“, а думите „т. 3, буква „в“ се заменят с „т. 3, букви „а“ и „в“.
2. В ал. 2 думите „по ал. 1, т. 1, буква „л“ се заменят с „по ал. 1, т. 1, буква „к“.
3. Създават се ал. 8а – 8д:
„(8а) Лицата, пускащи на пазара и/или в действие газоанализатори, димомери и стендове за измерване на спирачните сили на ППС съгласно Закона за измерванията, предоставят в Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“:
1. съвместимите софтуери, осигуряващи електронно предаване на резултатите от измерванията към информационната система по чл. 11, ал. 3, на електронен/магнитен носител;
2. списък на упълномощени представители за конфигуриране на средствата за измерване със съответния софтуер по т. 1, в който посочват: трите имена на лицата, ЕГН, регионално звено на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, от което да получат издадената им карта по ал. 13.
(8б) Лицата по ал. 8а представят софтуерите по ал. 8а, т. 1 на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ в следните случаи:
1. преди пускането в употреба на съответното средство за измерване;
2. преди всяка промяна на софтуера.
(8в) Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ извършва проверка на получените софтуери по ал. 8а, т. 1. Проверката се извършва в 30-дневен срок от получаването им по реда, посочен в приложение № 16. Въз основа на протокола от извършената проверка изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ със заповед одобрява или не одобрява представените софтуери.
(8г) Упълномощените представители по ал. 8а, т. 2 след одобрението на софтуерите конфигурират всяко средство за измерване със съответния софтуер в контролно-техническите пунктове за извършване на периодични технически прегледи и отразяват в регистъра по чл. 15, ал. 1 следната информация за газоанализаторите, димомерите и стендовете за измерване на спирачните сили на ППС:
1. вид на средството за измерване;
2. производител/марка и модел на средството за измерване;
3. тип;
4. номер на одобрения тип от регистъра на одобрените за използване типове средства за измерване, поддържан от Българския институт по метрология;
5. фабричен номер;
6. софтуер за управление на средството за измерване и версията му;
7. номер на ЕС сертификата за изследване на типа или на ЕС сертификата за изследване на проекта (за газоанализатори, които се пускат на пазара с оценено съответствие по реда на Закона за техническите изисквания към продуктите).
(8д) За конфигурирането по ал. 8г се съставя протокол по образец – приложение № 17, от упълномощен представител на лицето по чл. 16 и упълномощения представител по ал. 8а, т. 2. Лицето по чл. 16 предоставя на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ екземпляр от протокола в 3-дневен срок от подписването му.“
4. Създават се ал. 9а и 9б:
„(9а) Софтуерите, осигуряващи електронно предаване на резултатите от измерванията от газоанализаторите, димомерите и стендовете за измерване на спирачните сили на ППС към информационната система по чл. 11, ал. 3, трябва да имат имплементиран комуникационен протокол и да поддържат определените в протокола команди.
(9б) Съдържанието на протокола по ал. 9а се определя със заповед на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.“
5. Алинея 10 се изменя така:
„(10) Лицата, които съгласно Закона за измерванията са оправомощени да извършват първоначални или последващи проверки на газоанализатори, димомери и стендове за измерване на спирачните сили на ППС, представят в Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ списък на служители, които ще извършват първоначални или последващи проверки на посочените средства за измерване.“
6. Алинея 11 се изменя така:
„(11) Служителите по ал. 10 след всяка извършена проверка по ал. 7 попълват съответния протокол, който е публикуван в информационната система по чл. 11, ал. 3, и чрез модула за управление на средствата за измерване вписват в регистъра по чл. 15, ал. 1 следната информация:
1. вид на средството за измерване;
2. производител/марка и модел на средството за измерване;
3. тип;
4. номер на одобрения тип от регистъра на одобрените за използване типове средства за измерване, поддържан от Българския институт по метрология;
5. фабричен номер;
6. протокол от проверката (номер и дата);
7. вид на проверката (първоначална, последваща);
8. валидност на проверката;
9. заключение от проверката;
10. номер на ЕС сертификата за изследване на типа или на ЕС сертификата за изследване на проекта (за газоанализатори, които се пускат на пазара с оценено съответствие по реда на Закона за техническите изисквания към продуктите).“
7. Създава се ал. 11а:
„(11а) Служителите по ал. 10 подписват електронно съответния протокол по ал. 11 (чрез предоставената карта по ал. 13) и непосредствено след приключване на проверката прилагат протокола чрез информационната система по чл. 11, ал. 3 към данните за съответното средство за измерване в регистъра.“
8. Алинея 13 се изменя така:
„(13) В седемдневен срок от получаване на списъците с упълномощени представители по ал. 8а, т. 2 и служители по ал. 10 Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ осигурява на лицата достъп до модула за управление на средствата за измерване по ал. 2 и 3 в информационната система по чл. 11, ал. 3 и им издава и предоставя карти за достъп до информационната система.“
9. Създават се ал. 14 – 19:
„(14) Картите за достъп по ал. 13 се получават от лицата, на които са издадени, срещу подпис в съответното регионално звено на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, посочено в списъка по ал. 8а, т. 2.
(15) Когато лице е включено в повече от един списък по ал. 8а, т. 2 и по ал. 10, на лицето се издава само карта за достъп по ал. 13 като лице, оправомощено да извършва първоначални или последващи проверки на газоанализатори, димомери и стендове за измерване на спирачните сили на ППС.
(16) При загубване, кражба или повреда на карта картопритежателят незабавно уведомява Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.
(17) Дубликат на карта за достъп по ал. 13 се издава и получава въз основа на заявление от картопритежателя, съгласувано с лицето по ал. 8а или служителя по ал. 10, а когато картопритежателят е упълномощен представител на лице по ал. 8а и на служител по ал. 10, заявлението се съгласува и с двете лица. Заявлението се подава до изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.
(18) При отписване на упълномощен представител от списъка по ал. 8а, т. 2 и/или от списъка по ал. 10 лицето по ал. 8а или служителят по ал. 10 уведомява писмено изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ за това обстоятелство и връща в съответното регионално звено на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ картата за достъп по ал. 13.
(19) Лицата по чл. 16 извършват прегледи и проверки с газоанализатори, димомери и стендове за измерване на спирачните сили на ППС с инсталирани софтуери, отговарящи на изискванията на ал. 9а.“
§ 6. В чл. 11 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2, т. 3 думите „извеждане на резултатите от измерванията на хартиен носител и предаването им“ се заменят с „предаване на резултатите от измерванията“.
2. В ал. 3:
а) в т. 4, буква „б“ след думите „ППС“ се добавя „и набора от техническа информация по чл. 36б, ал. 1“;
б) в т. 10 запетаята след думата „ползване“ и думите „данните, получени при извършените по време на прегледа измервания по т. 8 от таблицата в част I на приложение № 5“ се заличават;
в) в т. 12 думите „и знака за екологична група“ и „от знака за периодичния преглед“ се заличават;
г) в т. 22 след думите „техническата изправност“ се поставя запетая и се добавя „включително данните на лицето, представило превозното средство на преглед, и данните на лицата, извършили прегледа“, и накрая на текста се поставя запетая и се добавя „и на графичните изображения на превозното средство, с ясно различими регистрационен номер, VIN/рама на превозното средство и километропоказател – в продължение на минимум 36 месеца от датата на извършване на прегледа“.
3. В ал. 4, т. 1 думите „т. 14“ се заменят с „т. 12“.
4. В ал. 5, т. 2 думите „и знаците за екологична категория“ се заличават.
5. В ал. 8 думите „т. 12“ се заменят с „т. 13“.
§ 7. В чл. 12, ал. 4 в края на изречението се поставя запетая и се добавя „освен когато е управител, съдружник или собственик на това лице“.
§ 8. В чл. 13 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в т. 1, буква „а“ след думата „специалности“ се добавя „или допълнителна специалност от същите, придобита чрез специализация, курсът на обучение по която е продължил не по-малко от два семестъра по реда на Закона за висшето образование,“;
б) в т. 4 думите „чл. 15, ал. 2, т. 3 – 8“ се заменят с „чл. 15, ал. 2, т. 3 – 10“.
2. В ал. 2, т. 1 думите „букви „А“ или „Б“ се заменят с „букви „А“, „Б“ или „Г“.
3. В ал. 3, т. 1, буква „а“ след думата „специалности“ се добавя „или допълнителна специалност от същите, придобита чрез специализация, курсът на обучение по която е продължил не по-малко от два семестъра по реда на Закона за висшето образование“.
§ 9. В чл. 14 се правят следните изменения:
1. В ал. 2 думата „агенцията“ се заменя с „Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.
2. В ал. 8:
а) в т. 2 думите „буква „а“ се заменят с „т. 1“;
б) в т. 3 думите „буква „б“ се заменят с „т. 2“.
3. В ал. 10, в основния текст думата „След“ се заменя с „В 14-дневен срок след провеждането на“.
§ 10. В чл. 15а, т. 1, буква „в“ се правят следните изменения и допълнения:
1. В подбуква „аа“ думата „уреда“ и наклонената черта след нея се заличават.
2. Подбуква „бб“ се изменя така:
„бб) производител;“.
3. Подбуква „вв“ се изменя така:
„вв) марка и модел;“.
4. В подбуква „дд“ думите „уреда в“ се заменят с „одобрения тип на средството за измерване от“.
5. Създава се нова подбуква „кк“:
„кк) софтуери, осигуряващи електронно предаване на резултатите от измерванията от газоанализатора, димомера и стенда за измерване на спирачните сили на ППС към информационната система по чл. 11, ал. 3;“.
6. Досегашната подбуква „кк“ става подбуква „лл“.
7. Досегашната подбуква „лл“ става подбуква „мм“ и думата „уредите“ се заменя със „средствата за измерване“.
8. Създава се подбуква „нн“:
„нн) номер на ЕС сертификата за изследване на типа или на ЕС сертификата за изследване на проекта (за газоанализатори, които се пускат на пазара с оценено съответствие по реда на Закона за техническите изисквания към продуктите);“.
§ 11. В чл. 18 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в т. 6 думите „по чл. 11, ал. 5“ се заменят с „по чл. 11, ал. 6“;
б) в т. 10 думите „като газоанализаторът, димомерът и стендът за проверка на спирачните сили са със софтуери, вписани в регистъра по чл. 15, ал. 1“ и запетаята след тях се заличават и думите „на чл. 9, ал. 6“ се заменят с „на чл. 9, ал. 7“;
в) създава се нова т. 11:
„11. протокол по чл. 9, ал. 8д за конфигуриране на средствата за измерване със съответния софтуер, осигуряващ електронно предаване на резултатите от измерванията към информационната система по чл. 11, ал. 3;“
г) досегашната т. 11 става т. 12.
2. В ал. 3 думите „подпис и печат“ се заменят с „Вярно с оригинала“, трите имена и подпис“.
§ 12. В чл. 20а, ал. 2 след думите „чл. 16“ се добавя „прилага документ за платена държавна такса и“.
§ 13. В чл. 24 се правят следните изменения:
1. В ал. 4 думите „уведомява писмено изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ се заменят с „подава заявление по образец – приложение № 3б“.
2. В ал. 5 накрая на текста се добавя „и посочва номерата на разрешителните, в които трябва да се отрази, ако лицето е включено в повече от един списък към разрешително“.
3. В ал. 6 думите „чл. 18, ал. 1“ се заменят с „чл. 18, ал. 1, т. 6 и 8“.
§ 14. В чл. 28 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 думите „1 месец“ се заменят с „14 дни“.
2. В ал. 5 след думите „ал. 4“ се поставя запетая и се добавя „както и знаците за преминат периодичен преглед, чиято липса е установена при инвентаризацията по реда на чл. 25, ал. 2“.
§ 15. В чл. 30 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 т. 1 се изменя така:
„1. свидетелство за регистрация – част II в оригинал;“.
2. В ал. 3 думите „представя и“ се заменят с „представят“ и накрая се добавя „и документ, издаден от производителя на резервоара за ВНГ или СПГ, удостоверяващ срока на годност на експлоатация на резервоара, когато срокът е над 10 години за резервоар за ВНГ или над 20 години за резервоар за СПГ“.
3. Създава се ал. 8:
„(8) При периодичен преглед на ППС, на което е наложена принудителна административна мярка по чл. 106а, ал. 1, т. 1 и т. 3, букви „а“ и „б“ от Закона за автомобилните превози и по чл. 171, т. 2, букви „в“, „л“ и „м“ от Закона за движението по пътищата, се представят:
1. свидетелство за регистрация част I в оригинал или ясно и четливо копие;
2. копие на заповедта за налагане на принудителната административна мярка;
3. документите по ал. 1, т. 3 и 5.“
§ 16. В чл. 31, ал. 8 след думите „чл. 1, т. 8“ се добавя „и чл. 2, ал. 4“.
§ 17. В чл. 33, ал. 2 след думите „опасни товари,“ се добавя „и електронно копие на документите, въз основа“.
§ 18. В чл. 34 се правят следните изменения:
1. В ал. 2:
а) в т. 1 буква „г“ се отменя;
б) в т. 2 думите „букви „б“, „в“ и „г“ се заменят с „букви „б“ и „в“.
2. В ал. 3, т. 4 думите „Тарифа № 5 за таксите, които се събират в системата на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията“ се заменят с „Тарифа № 5 за таксите, които се събират в системата на Министерството на транспорта и съобщенията“.
§ 19. В чл. 36а, ал. 2, т. 11 думите „и издадения за това знак“ се заличават.
§ 20. Създава се чл. 36б:
„Чл. 36б. (1) Производителят на пътни превозни средства или упълномощен от него представител предоставя на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ техническата информация, определена в приложението на Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/621 на Комисията от 17 април 2019 г. относно техническата информация, необходима във връзка с проверката на техническата изправност на подлежащите на проверка елементи, относно използването на препоръчителните методи за проверка, както и за установяване на подробни правила относно формђта на данните и процедурите за достъп до относимата техническа информация (OB, L 108, 23.04.2019 г.), необходима за извършването на периодичните прегледи на ППС.
(2) Техническата информация по ал. 1 се предоставя на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ не по-късно от 6 месеца след датата на първата регистрация на конкретното ППС на територията на Република България.
(3) Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ определя със заповед формђта за предоставяне на техническата информация по ал. 1.
(4) Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ предоставя на лицата по чл. 16 достъп до техническата информация по ал. 1 чрез информационната система по чл. 11, ал. 3.“
§ 21. В чл. 37а се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) точка 1 се изменя така:
„1. за МПС с двигатели с принудително възпламеняване на работната смес:
Екологична
група
|
Екологична
категория (EURO)
|
Дата на първа
регистрация
|
СО на празен ход
с ниски обороти
|
СО на празен ход
с високи обороти
|
Първа (1)
|
Без екологична категория
|
до 1.07.1992 г.
|
до 4,5 %
|
-
|
EURO 1/I или
EURO 2/II
|
до 1.01.1996 г.
|
до 3,5 %
|
-
|
Втора (2)
|
EURO 1/I,
EURO 2/II или
EURO 3/III
|
от 1.01.1993 г.
до 31.12.2007 г.
|
до 0,5 %
|
до 0,3 %
|
Трета (3)
|
EURO 3/III,
EURO 4/IV,
EURO 5/V,
EEV или
EURO 6/VI
|
от 1.07.2002 г.
|
до 0,3 %
|
до 0,2 %
|
Четвърта (4)
|
EURO 4/IV,
EURO 5/V,
EEV или
EURO 6/VI
|
от 1.09.2009 г.
|
до 0,2 %
|
до 0,1 %
|
“
б) точка 2 се изменя така:
„2. за МПС с двигатели със самозапалване чрез сгъстяване на работната смес:
Екологична група
|
Екологична категория (EURO)
|
Дата на първа
регистрация
|
Димност при атмосферно пълнене
|
Димност при принудително пълнене
|
Първа (1)
|
Без екологична категория
EURO 1/I,
EURO 2/II или
EURO 3/III
|
до 31.12.2002 г.
|
до 2,5 m-1
|
до 3,0 m-1
|
Втора (2)
|
EURO 3/III
EURO 4/IV,
EURO 5/V или
EEV
|
от 1.01.2000 г.
до 1.01.2007 г.
|
до 1,5 m-1
|
до 1,5 m-1
|
Трета (3)
|
EURO 4/IV,
EURO 5/V,
EEV или
EURO 6/VI
|
от 1.01.2005 г.
|
до 0,7 m-1
|
до 0,7 m-1
|
Четвърта (4)
|
EURO 5/V,
EEV или
EURO 6/VI
|
от 1.09.2009 г.
|
до 0,5 m-1
|
до 0,5 m-1
|
“
2. Създават се ал. 4 – 6:
„(4) Моторните превозни средства, за които от датата на първата им регистрация не са изминали повече от три години, в зависимост от вида на задвижването им се определят във възможно най-високата екологична група, без да се извършват измерванията по чл. 31, ал. 8.
(5) Моторните превозни средства с двигатели с принудително възпламеняване на работната смес, които фабрично не са оборудвани със система за контрол на емисиите, се определят в първа екологична група независимо от датата на първата им регистрация.
(6) Моторните превозни средства, които след извършване на измерванията по чл. 31, ал. 8 не принадлежат към екологична група по чл. 37а, се определят в първа екологична група.“
§ 22. В чл. 38 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 4 думите „по чл. 38, ал. 1“ се заменят с „по ал. 1“.
2. Навсякъде в ал. 6 думите „по чл. 38, ал. 1“ се заменят с „по ал. 1“.
3. В ал. 9 след думата „знакът“ се добавя „по ал. 1“.
4. В ал. 11 думите „т. 8 за определяне на екологична група на МПС“ се заменят с „ал. 8 за определяне на екологичната група на МПС по чл. 2, ал. 4“, а думите „знак за екологичната група на МПС“ се заменят със „знак за периодичен преглед за проверка на техническата изправност на ППС с отразена екологична група“.
§ 23. В чл. 39 думите „и образецът на знака за екологична група на МПС по чл. 38, ал. 11 се утвърждават“ се заменят със „се утвърждава“.
§ 24. В чл. 43а се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в т. 6 думите „отбелязва в протокола екологичната група, към която принадлежи МПС“ се заменят с „като резултатите от измерванията и екологичната група, към която принадлежи МПС, се въвеждат автоматично в информационната система по чл. 11, ал. 3“;
б) в т. 7:
аа) буква „г“ се отменя;
бб) в буква „е“ думите „отразява чрез перфорация на знака“ се заменят с „разпечатва върху него визуално достъпните данни за регистрационния номер на провереното превозно средство,“;
вв) в буква „ж“ думите „в средата от вътрешната страна на горната част на предното стъкло на ППС“ се заменят с „от вътрешната страна на долната част, отляво на предното стъкло на ППС, извън визуалния обсег на водача и така, че да не възпрепятства правилното функциониране на вградените системи за видеонаблюдение, датчици и сензори“.
2. В ал. 5, т. 1 се създава изречение второ:
„когато срокът на годност на експлоатация на резервоара за ВНГ или СПГ, предвиден от производителя, е над 10 години или съответно над 20 години, сканира документа, който го доказва в информационната система по чл. 11, ал. 3 и го прилага към протокола;“.
3. В ал. 6 след думите „председателят на комисията“ се добавя „проверява срока на годност на експлоатация на резервоара за ВНГ или СПГ и когато срокът е над 10 или съответно над 20 години, вписва този срок в информационната система по чл. 11, ал. 3“ и се поставя запетая.
4. В ал. 8:
а) точка 2 се изменя така:
„2. след извършване на проверките от члена на комисията разпечатва два екземпляра от протокола;“
б) точка 3 се изменя така:
„3. предоставя двата екземпляра на протокола на члена на комисията, извършил проверките, и на лицето, представило МПС на преглед, за проверка на данните и подпис; при констатирани несъответствия на данните в системата с данните от протокола, въвежда в системата коректните данни;“
в) точка 4 се изменя така:
„4. подписва и подпечатва с индивидуалния си печат двата екземпляра на протокола;“
г) точка 5 се отменя;
д) точка 6 се отменя;
е) в т. 7:
аа) буква „а“ се изменя така:
„а) издава знак за периодичен преглед за проверка на техническата изправност на ППС, като разпечатва върху него визуално достъпните данни за регистрационния номер на провереното МПС, определената екологична група на МПС по чл. 37а и месеца и годината, до които е валидна екологичната група, и го поставя на определеното в ал. 1, т. 7, буква „ж“ място;“
бб) създава се нова буква „б“:
„б) въвежда номера на знака по буква „а“ в информационната система по чл. 11, ал. 3;“
вв) създава се буква „в“:
„в) поставя върху двата екземпляра на протокола стикери с номера на знака по буква „а“;“
гг) досегашната буква „б“ става буква „г“ и накрая на текста се добавя „и му предоставя единия екземпляр на протокола;“
ж) в т. 8:
аа) буква „а“ се изменя така:
„а) не издава знак за периодичен преглед за проверка на техническата изправност на ППС с отразена екологична група;“
бб) в буква „б“ накрая на текста се добавя „и му предоставя единия екземпляр на протокола“.
5. В ал. 9, т. 4 се правят следните изменения:
а) в буква „г“ думите „отразява чрез перфорация на знака“ се заменят с „разпечатва върху него визуално достъпни данни за регистрационния номер на проверяваното превозно средство“;
б) в буква „д“ думите „в средата от вътрешната страна на горната част“ се заменят с „в долния ляв ъгъл от вътрешната страна“.
§ 25. В чл. 44 се правят следните изменения:
1. В ал. 1, т. 1, буква „б“ думите „разпечатва резултатите от измерванията, вписва върху тях заключение за съответствието с нормативните изисквания, подписва се и ги подпечатва със своя индивидуален печат;“ се заличават.
2. В ал. 6:
а) в т. 1 думите „вписва в протокола заключение за съответствието с нормативните изисквания и предоставя на председателя данните от извършеното измерване“ и точката и запетаята след тях се заличават;
б) точка 2 се отменя;
в) точка 3 се изменя така:
„3. подписва двата екземпляра на протокола и ги подпечатва с индивидуалния си печат.“
§ 26. В чл. 46 запетаята след думите „на ППС“ и думите „списъкът към него“ се заличават.
§ 27. В чл. 47 се правят следните изменения:
1. В ал. 4 думите „перфорирането на“ се заличават.
2. В ал. 7 т. 1 се отменя.
3. Алинея 9 се отменя.
4. Алинея 10 се отменя.
§ 28. В чл. 48 запетаята след думите „на ППС“ и думите „към които се прилагат разпечатките от техническите средства за измерване“ се заличават.
§ 29. В Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № Н-32 от 2011 г. за периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства (ДВ, бр. 80 от 2020 г.) се правят следните изменения:
1. В § 52 ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби се отменя.
2. В § 53 ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби се отменя.
§ 30. В приложение № 1 към чл. 13, ал. 1, т. 1 в буква „А. Висше образование с образователна степен магистър или бакалавър“ се създава т. 21:
„21. Транспортен мениджмънт и логистика.“
§ 31. В приложение № 1б към чл. 11, ал. 2 се правят следните изменения:
1. В т. 4 думите „Електронният обмен“ се заменят с „Електронното предаване“.
2. Точка 5 се изменя така:
„5. За извършване на измерванията при периодичните прегледи и проверки се използват средства за измерване със софтуери, вписани в регистъра по чл. 15.“
3. Точка 6 се изменя така:
„6. При наличие на техническа възможност софтуерите автоматично предават данните от актуалните измервания.“
§ 32. Приложение № 1в към чл. 11, ал. 3, т. 12 се изменя така:
„Приложение № 1в към чл. 11, ал. 3, т. 12
Персонализиране на знака за периодичен преглед за проверка на техническата изправност на ППС
Нива на достъп
Знакът за периодичен преглед за проверка на техническата изправност на ППС е с вграден UHF RFID идентификатор (Class 1 Gen 2), позволяващ четене и запис на информация от голяма дистанция. Паметта е имплементирана съгласно стандартите на EPCglobal и е със следната структура:
Сектор
|
Големина, bits
|
Блок
|
Резервиран
|
64
|
00
|
EPC
|
448
|
01
|
TID
|
96
|
10
|
USER
|
2048
|
11
|
Сектори EPC и USER се използват за запис на персонализирана информация относно ППС и данните от периодичния преглед. По-долу е представено съдържанието на всеки един сектор и дължината на всяко поле в битове.
Сектор
|
Дължина,
Bytes
|
Дължина,
bits
|
EPC
|
EPC
448
|
16
|
128
|
Идентификационен номер на чипа
|
1
|
8
|
Вид преглед
|
3
|
24
|
Дата на валидност на прегледа
|
2
|
16
|
Държава на регистрация
|
1
|
8
|
Екологична група
|
10
|
80
|
Рег. номер
|
4
|
32
|
Номер на знака за периодичен преглед за проверка на техническата изправност на ППС
|
USER 2048
|
3
|
24
|
B Дата на първа регистрация на превозното средство (BD, BM, BY)
|
2
|
16
|
D Превозно средство
|
36
|
288
|
D1 Марка (модел)
|
40
|
320
|
D2 Тип/вариант/версия
|
30
|
240
|
D3 Търговско описание
|
3
|
24
|
F1 Технически допустима максимална маса
|
3
|
24
|
F2 Допустима максимална маса
|
3
|
24
|
F3 Допустима максимална маса в състав
|
3
|
24
|
G Маса на превозното средство
|
3
|
24
|
H Срок на валидност
|
2
|
16
|
J Категория на ППС (код)
|
1
|
8
|
L Брой оси
|
2
|
16
|
M Междуосие
|
|
2
|
16
|
N1 Технически допустима максимална маса на първа ос
|
2
|
16
|
N2 Технически допустима максимална маса на втора ос
|
2
|
16
|
N3 Технически допустима максимална маса на трета ос
|
2
|
16
|
N4 Технически допустима максимална маса на четвърта ос
|
2
|
16
|
N5 Технически допустима максимална маса на пета ос
|
3
|
24
|
O1 Технически допустима максимална маса на теглено ремарке със спирачна уредба
|
3
|
24
|
O2 Технически допустима максимална маса на теглено ремарке без спирачна уредба
|
3
|
24
|
P1 Обем на двигателя
|
2
|
16
|
P2 Максимална мощност на двигателя
|
1
|
8
|
P3 Вид гориво/енергиен източник
|
2
|
16
|
P4 Обороти при максимална мощност
|
3
|
24
|
Q Съотношение мощност/тегло за мотоциклети
|
2
|
16
|
S1 Брой места + място за водача
|
2
|
16
|
S2 Брой места за правостоящи
|
2
|
16
|
T Максимална скорост
|
1
|
8
|
U1 Ниво на шума на място
|
3
|
24
|
U2 Обороти на двигателя
|
1
|
8
|
U3 Ниво на шума в движение
|
3
|
24
|
V1 CO в отработените газове
|
3
|
24
|
V2 HC в отработените газове
|
3
|
24
|
V3 NOx в отработените газове
|
3
|
24
|
V4 HC + NOx
|
3
|
24
|
V5 Твърди частици при дизелови двигатели
|
3
|
24
|
V6 Коригиран коефициент на абсорбиране на дизелови двигатели
|
3
|
24
|
V7 CO2
|
3
|
24
|
V8 Комбиниран разход на гориво
|
2
|
16
|
V9 Екологична категория
|
2
|
16
|
W Вместимост на резервоара
|
3
|
24
|
Дата на извършване на прегледа
|
3
|
24
|
Измерена стойност за димност/СО и λ
|
1
|
8
|
ВНГ/СПГ
|
6
|
48
|
Размер на гуми при леките таксиметрови автомобили
|
1
|
8
|
Клас автобус
|
16
|
128
|
Чексума
|
“
§ 33. В приложение № 3 към чл. 18, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 10 думите „със софтуери, вписани в регистъра по чл. 15, ал. 1“ и запетаята след тях се заличават, а думите „чл. 9, ал. 6“ се заменят с „чл. 9, ал. 7“.
2. Създава се нова т. 11
„11. протокол по чл. 9, ал. 8д за конфигуриране на средствата за измерване със съответния софтуер, осигуряващ електронно предаване на резултатите от измерванията към информационната система по чл. 11, ал. 3;“.
3. Досегашната т. 11 става т. 12.
§ 34. В приложение № 3б към чл. 24, ал. 4 се правят следните изменения и допълнения:
1. В изречение първо накрая след думите „пътни превозни средства“ се поставя запетая и се добавя „както и към издадено Разрешение № …………..............……../……………… г., издадено Разрешение № …………..............…….. /……………… г. и т.н.“
2. В т. 1, изр. първо думата „разрешението“ се заменя със „съответното разрешение“.
3. В т. 2 от забележката думата „разрешението“ се заменя със „съответното разрешение“.
§ 35. В приложение № 4 към чл. 19, ал. 1 в таблицата към част I „Съответствие на контролно-техническия пункт с изискванията по чл. 5, чл. 11, ал. 7“ се създава ред 3а:
„
3а.
|
Компютъризирана система за управление на работата на средствата за измерване
|
да
|
не
|
“
§ 36. В приложение № 5 към чл. 31, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. В таблицата в част I, т. 7 „Друго оборудване“:
а) в т. 7.10, буква „б“ „Очевидно не функционира“, в колона 5 „значителни“ символът „х“ се заличава и в колона 6 „опасни“ се добавя „Х“;
б) създава се т. 7.13:
„
7.13. Система eCall (ако е монтирана такава, съгласно законодателството на Европейския съюз за одобряване на типа на превозни средства)
|
7.13.1. Монтаж и конфигурация
|
Визуална проверка, допълнена, когато техническите характеристики на превозното средство го позволяват и са налице нужните данни, с използването на електронен интерфейс
|
а) Системата или елемент от нея липсват
|
|
Х
|
|
б) Неправилна версия на софтуера
|
Х
|
|
|
в) Неправилно кодиране на системата
|
Х
|
|
|
7.13.2. Състояние
|
Визуална проверка, допълнена, когато техническите характеристики на превозното средство го позволяват и са налице нужните данни, с използването на електронен интерфейс
|
а) Системата или елементи от нея са повредени
|
|
Х
|
|
б) Индикаторната лампа на системата eCall показва неизправност на системата
|
Х
|
|
|
в) Електронното контролно устройство на системата eCall е неизправно
|
Х
|
|
|
г) Устройството за комуникация с мобилни мрежи е неизправно
|
Х
|
|
|
д) Няма GPS сигнал
|
Х
|
|
|
е) Аудио елементите не са свързани
|
Х
|
|
|
ж) Източникът на енергия не е свързан или не е достатъчно зареден
|
Х
|
|
|
з) Системата показва неизправност чрез електронния интерфейс на превозното средство
|
Х
|
|
|
7.13.3. Функциониране
|
Визуална проверка, допълнена, когато техническите характеристики на превозното средство го позволяват и са налице нужните данни, с използването на електронен интерфейс
|
а) Неправилен минимален набор от данни
|
Х
|
|
|
б) Аудио елементите не функционират правилно
|
Х
|
|
|
“
2. В част II:
а) в раздел І:
аа) в т. I „Идентификация на ППС“:
ааа) в т. 1 думите „част първа на“ се заличават;
ббб) точка 3 се отменя;
бб) в т. ІІ „Спирачна уредба. Определяне на спирачната ефективност“:
ааа) в т. 1.1.2 изречението „Издава се разпечатка с крайна оценка на спирачната ефективност на ППС.“ се заличава;
ббб) в т. 1.2.2 изречението „За автокомпозиция се издават две отделни разпечатки с крайна оценка на спирачната ефективност – за влекача и полуремаркето.“ се заличава;
вв) в т. III „Вредно въздействие“:
ааа) в буква „А“:
аааа) навсякъде в текста думите „(бензинови двигатели)“ се заличават;
бббб) в т. 1.1.1 думите „(част I, позиция V от свидетелството за регистрация)“ се заличават;
вввв) в т. 2.2.1 изречението „Резултатите се отпечатват.“ се заличава;
гггг) в т. 2.2.2.1 изречението „Резултатите се отпечатват.“ се заличава;
дддд) в т. 2.2.2.2 изречението „Резултатите се отпечатват.“ се заличава;
ббб) в буква „Б“:
аааа) навсякъде в текста думите „(дизелови двигатели)“ се заличават;
бббб) в т. 1 думите „част I, позиция V“ се заменят с „позиция V.6“;
б) в раздел II, буква „В“:
аа) точка 1.7 се заличава;
бб) точка 1.15 „Таксиметров апарат“ се изменя така:
„1.15. Таксиметров апарат
Извършва се проверка на монтирания електронен таксиметров апарат. В т. 15 от картата за допълнителен преглед на лек таксиметров автомобил (приложение № 9, допълнение 3) техническият специалист вписва номерата на електронните таксиметрови апарати, които са регистрирани към лекия таксиметров автомобил и размера на автомобилните гуми; същите данни се въвеждат от председателя на комисията в информационната система и се разпечатват върху удостоверението за техническа изправност (приложение № 7).“;
вв) точка 1.16 се отменя;
гг) в т. 1.17 „Светещ индикатор“, в изречение първо думите „с фискална памет“ се заличават;
в) в раздел IV, буква „А“:
аа) в т. II, т. 11:
ааа) създава се нова т. 11.1:
„11.1. Проверява се срокът на експлоатация на резервоара за ВНГ. Резервоарът следва да има валиден срок на експлоатация, предвиден от производителя, а когато не е посочен срок от производителя – да не са изминали повече от 10 години от датата на производство на резервоара за ВНГ.“;
ббб) досегашните т. 11.1 – 11.7 стават съответно т. 11.2 – 11.8;
бб) в т. III, т. 10:
ааа) създава се нова т. 10.1:
„10.1. Проверява се срокът на експлоатация на резервоара за СПГ. Резервоарът следва да има валиден срок на експлоатация, предвиден от производителя, а когато не е посочен срок от производителя – да не са изминали повече от 20 години от датата на производство на резервоара за СПГ.“;
ббб) досегашните т. 10.1 – 10.4 стават съответно т. 10.2 – 10.5.
§ 37. В приложение № 6 към чл. 34, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. Думите „Директива 96/96/ЕО, изменена с Директива 2003/27/ЕО“ се заменят с „Директива 2014/45/ЕС“.
2. Думите „Коефициент за поглъщаемост“ се заменят с „Емисии в отработилите газове“.
3. След думата „печат“ се поставя горен индекс „5“ за бележка под линия.
4. След думата „(дата)“ горният индекс „5“ за бележка под линия се заменя с „6“.
5. Създава се нова бележка под линия „5“:
„5. Сертификатът може да бъде попълнен, подпечатан и подписан ръчно или електронно.“
6. Досегашната бележка под линия „5“ става бележка под линия „6“.
§ 38. В приложение № 8 към 38, ал. 3 думите „Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията“ се заменят с „Министерство на транспорта и съобщенията“.
§ 39. В приложение № 9 към чл. 43, ал. 1, т. 4 в таблицата се създава т. 7.13:
„
7.13.
|
НЕ
|
Система eCall (ако е монтирана такава)
|
ДА
|
“
§ 40. В приложение № 15 към чл. 43а, ал. 8 се правят следните изменения и допълнения:
1. Таблица „Резултатите от измерването на съдържанието на емисиите от отработилите газове“ се изменя така:
„Резултатите от измерването на съдържанието на емисиите от отработилите газове
|
Измерени стойности на СО
|
Празен ход с ниски обороти
|
|
Празен ход с високи обороти
|
|
|
Измерени стойности на димност
|
1.
|
|
2.
|
|
3.
|
|
4.
|
|
“
2. В първия абзац под таблицата думите „се определя“ се заменят с „е определено от информационната система по чл. 11, ал. 3“.
§ 41. Създава се приложение № 16 към чл. 9, ал. 8в:
„Приложение № 16 към чл. 9, ал. 8в
Ред за извършване на проверка на софтуерите по чл. 9, ал. 8а, т. 1
1. Упълномощените представители по чл. 9, ал. 8а, т. 2 предоставят електронния носител по чл. 9, ал. 8а, т. 1, който съдържа софтуера и необходимата информация за съответните средства за измерване, за които е предназначен (допуска се посочването само на средства за измерване, вписани в регистъра по чл. 15, ал. 1) в избрано от тях регионално звено на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ за проверка.
2. Проверката обхваща възможността за предаване по електронен път на резултатите от измерванията към информационната система по чл. 11, ал. 3. Проверката се извършва на територията на регионалното звено на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, в което е предоставен електронният носител, съдържащ софтуера.
3. Средствата за измерване, на които ще се извършват проверките по т. 1, се осигуряват от лицето по чл. 9, ал. 8а, което посочва и адреса, на който са разположени на територията на регионалното звено по т. 1.
4. Проверките по т. 1 се извършват от служител на регионално звено на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, в което е предоставен електронният носител, съдържащ софтуера, от упълномощен представител по чл. 9, ал. 8а, т. 2 и от представител на лицето, на което е възложено създаването и поддръжката на информационната система по чл. 11, ал. 3.
5. Лицата по т. 4 определят датата и часа за извършване на проверката по т. 1.
6. Представителят на лицето, на което е възложено създаването и поддръжката на информационната система по чл. 11, ал. 3, осигурява хардуера и софтуера за симулиране на реалната работа в информационната система.
7. За извършената проверка се съставя протокол по образец – Допълнение № 1.
8. Ръководителят на регионалното звено на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, на територията на което е извършена проверката, изпраща протокола на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ за произнасяне.
Допълнение № 1
ПРОТОКОЛ
за проверка на софтуера на средство за измерване
Днес ………… /202... г.
1. ................................................................................................ – служител на Регионално звено на ИААА
...............................................................................................................................................................................
2. .......................................................................................................................................................................................... –
упълномощен представителпо чл. 9, ал. 8а, т. 2 от Наредба № Н-32 от 2011 г. за периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства (Наредба № Н-32).
3. ........................................................................................................................................................................... –
представител на лицето,на което е възложено създаването и поддръжката на информационната система по чл. 11, ал. 3 от Наредба № Н-32 по искане на:
наименование на лицето: .................................................................................................................................. ,
ЕИК на търговеца/БУЛСТАТ: .........................................................................................................................
Адрес: .................................................................................................................................. , тел. …………………….
Управител: .......................................................................................................................... , ЕГН ……………………
Място на проверката/адрес: ............................................................................................................................
...............................................................................................................................................................................
Направиха проверка на софтуера: за установяване на съответствието на софтуера с изискванията, определени в заповедта по чл. 9, ал. 9а от Наредба № Н-32, използван за предаване на данните от:
– вид на средството за измерване:
газоанализатор
димомер
стенд за измерване на спирачните сили на ППС
– производител –
– тип –
– номер на одобрения тип от регистъра на одобрените за използване типове средства за измерване, поддържан от Българския институт по метрология –
– номер на ЕС сертификата за изследване на типа или на ЕС сертификата за изследване на проекта (за нови газоанализатори, които се пускат на пазара с оценено съответствие по реда на Закона за техническите изисквания към продуктите) –
Заключение:
софтуерът отговаря на изискванията;
софтуерът не отговаря на изискванията.
Забележка: ..........................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................................
Възражение: ........................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................................
Дата: ……………….. 1. ………………………………………………………
2. ………………………………………………………
3. ………………………………………………………
(име, фамилия, подпис)“
§ 42. Създава се приложение № 17 към чл. 9, ал. 8д:
„Приложение № 17 към чл. 9, ал. 8д
ПРОТОКОЛ
за конфигуриране на средства за измерване със софтуер, осигуряващ предаване по електронен път на резултатите от измерванията към информационната система за електронно регистриране на извършените периодични прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства
Днес, …………. 20… г., ..........................................................................................................................................
(име, бащино име и фамилия)
с ЕГН ……………… в качеството ми на упълномощен представител по чл. 9, ал. 8а, т. 2 от Наредба № Н-32 от 16.12.2011 г. за периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства (наредбата) на ………………………………. с БУЛСТАТ/ЕИК ……………… на основание чл. 9, ал. 8г от наредбата извърших конфигурация на следните средства за измерване със софтуер, осигуряващ предаване по електронен път на резултатите от измерванията към информационната система по чл. 11, ал. 3 от наредбата:
Газоанализатор
марка: …………...............……., модел: ………….......……, тип: ………....……., фабричен номер: .............................. ,
софтуер: ...............................................................................................................................................................
Димомер
марка: …………...............……., модел: ………….......……, тип: ………....……., фабричен номер: .............................. ,
софтуер: ...............................................................................................................................................................
Стенд за измерване на спирачните сили на ППС
марка: …………...............……., модел: ………….......……, тип: ………....……., фабричен номер:............................... ,
софтуер: .............................................................................................................................................................. ,
намиращи се на линия № … в контролно-технически пункт на адрес: ........................................................
.............................................................................................................................................................................. ,
към Разрешение № …… за извършване на периодични прегледи за проверка на техническата изправност на пътни превозни средства.
Упълномощен представител по чл. 9, ал. 8а, т. 2 от наредбата: .................................................................
(подпис)
Днес, …………...................... 20…...... г., ...............................................................................................................
(име, бащино име и фамилия)
с ЕГН …………..........…… в качеството ми на упълномощен представител по чл. 9, ал. 8д от наредбата
на ................................................................................................................... с БУЛСТАТ/ЕИК …………....……,
притежаващо Разрешение № …… за извършване на периодични прегледи за проверка на техническата изправност на пътни превозни средства, удостоверявам че на посочените по-горе средства за измерване е конфигуриран софтуер, осигуряващ предаване по електронен път на резултатите от измерванията към информационната система по чл. 11, ал. 3 от наредбата.
Упълномощен представител по чл. 9, ал. 8д от наредбата: ..........................................................................
(подпис)
Настоящият протокол се състави в три еднообразни екземпляра, от които по един за подписалите го лица и един за Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.“
Допълнителна разпоредба
§ 43. С наредбата се въвеждат изисквания на Делегирана директива (ЕС) 2021/1717 на Комисията от 9 юли 2021 г. за изменение на Директива 2014/45/ЕС на Европейския парламент и на Съвета по отношение на актуализирането на някои определения на категориите превозни средства и добавянето на eCall към списъка на елементите за проверка, методите, причините за неизправност и оценката на неизправностите в приложения I и III към посочената директива (OB, L 342, 27.09.2021 г.).
Преходни и заключителни разпоредби
§ 44. (1) Наредбата влиза в сила от деня на обнародването ? в „Държавен вестник“ с изключение на: § 1 относно чл. 1, т. 9; § 5, т. 3 относно чл. 9, ал. 8а – 8д; § 5, т. 4 относно чл. 9, ал. 9а; § 5, т. 5 относно чл. 9, ал. 10; § 5, т. 6 относно чл. 9, ал. 11; § 5, т. 7 относно чл. 9, ал. 11а; § 5, т. 8 относно чл. 9, ал. 13; § 5, т. 9 относно чл. 9, ал. 14 – 19; § 6, т. 1 относно чл. 11, ал. 2, т. 3; § 6, т. 2, буква „а“ относно чл. 11, ал. 3, т. 4, буква „б“; § 20 относно чл. 36б, ал. 1, 2 и 4; § 24, т. 1, буква „а“ относно чл. 43а, ал. 1, т. 6 и буква „б“, подбуква „аа“ относно чл. 43а, ал. 1, т. 7, буква „г“ и подбуква „бб“ относно чл. 43а, ал. 1, т. 7, буква „е“; § 24, т. 4, букви „а – в“ и „д“ относно чл. 43а, ал. 8, т. 2 – 4 и т. 6; § 24, т. 4, буква „е“ относно чл. 43а, ал. 8, т. 7; § 24, т. 4, буква „ж“, подбуква „бб“ относно чл. 43а, ал. 8, т. 8, буква „б“; § 25, т. 2, букви „а“ и „в“ относно чл. 44, ал. 6, т. 1 и 3; § 28 относно чл. 48; § 36, т. 2, буква „а“, подбуква „бб“, подбукви „ааа“ и „ббб“ относно приложение № 5, част II, раздел I, т. II, подт. 1.1.2 и 1.2.2; § 36, т. 2, буква „а“, подбуква „вв“, подбуква „ааа“, подбукви „вввв“ – „дддд“ относно приложение № 5, част II, раздел I, т. III, буква „А“, т. 2.2.1, 2.2.2.1 и 2.2.2.2; § 42 относно приложение № 17, които влизат в сила 6 месеца след обнародването ? в „Държавен вестник“.
(2) До изтичане на срока по ал. 1 данните от извършените по време на прегледа измервания се въвеждат в информационната система по чл. 11, ал. 3 от председателя на комисията.
(3) Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ издава заповедите по чл. 9, ал. 9б и по чл. 36б, ал. 3 в срок до 3 месеца след обнародването на наредбата в „Държавен вестник“.
(4) Производителят на пътни превозни средства или упълномощен от него представител в срок до 9 месеца след обнародването на наредбата в „Държавен вестник“ предоставя на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ техническата информация по чл. 36б, ал. 1 за ППС, регистрирани за първи път в страната в периода от 20 май 2018 г. до изтичането на 6 месеца от датата на обнародването на наредбата в „Държавен вестник“ .
(5) Лицата, които до датата на влизане в сила на § 5, т. 3 относно чл. 9, ал. 8а – 8д са пуснали на пазара и/или в действие газоанализатори, димомери и стендове за измерване на спирачните сили на ППС съгласно Закона за измерванията, предоставят в Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ в 6-месечен срок от обнародването на наредбата в „Държавен вестник“:
1. съвместими софтуери, отговарящи на изискванията на чл. 9, ал. 9а и осигуряващи електронно предаване на резултатите от измерванията към информационната система по чл. 11, ал. 3, на електронен/магнитен носител;
2. списък на упълномощени представители за конфигуриране на средствата за измерване със съответния софтуер по т. 1, в който посочват: трите имена на лицата, ЕГН, регионално звено на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, от което да получат издадената им карта по ал. 9.
(6) Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ извършва проверка на получените софтуери по ал. 5, т. 1. Проверката се извършва в 30-дневен срок от получаването им по реда, посочен в приложение № 16. Въз основа на протокола от извършената проверка изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ със заповед одобрява или не одобрява представените софтуери.
(7) Упълномощените представители по ал. 5, т. 2 след одобрението на софтуерите конфигурират всяко средство за измерване със съответния софтуер в контролно-техническите пунктове за извършване на периодични технически прегледи и отразяват в регистъра по чл. 15, ал. 1 следната информация за газоанализаторите, димомерите и стендовете за измерване на спирачните сили на ППС:
1. вид на средството за измерване;
2. производител/марка и модел на средството за измерване;
3. тип;
4. номер на одобрения тип от регистъра на одобрените за използване типове средства за измерване, поддържан от Българския институт по метрология;
5. фабричен номер;
6. софтуер за управление на средството за измерване и версията му;
7. номер на ЕС сертификата за изследване на типа или на ЕС сертификата за изследване на проекта (за газоанализатори, които се пускат на пазара с оценено съответствие по реда на Закона за техническите изисквания към продуктите).
(8) За конфигурирането по ал. 7 се съставя протокол по образец – приложение № 17, от представител на лицето по чл. 16 и упълномощеното лице по ал. 5, т. 2. Лицето по чл. 16 предоставя на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ екземпляр от протокола в 3-дневен срок от подписването му.
(9) В 7-дневен срок от получаване на списък с лицата – упълномощени представители по ал. 5, т. 2, Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ осигурява на лицата достъп до модула за управление на средствата за измерване по чл. 9, ал. 2 и 3 в информационната система по чл. 11, ал. 3 и им издава и предоставя карти за достъп до информационната система.
(10) Лицата по чл. 16, получили разрешение за извършване на периодични прегледи за проверка на техническата изправност на пътни превозни средства до изтичане на срока по ал. 1, могат да извършват проверки с газоанализатори, димомери и стендове за измерване на спирачните сили на ППС без инсталирани софтуери, осигуряващи електронно предаване на резултатите от измерванията към информационната система по чл. 11, ал. 3, до изтичането на 9-месечен срок от обнародването на наредбата в „Държавен вестник“.
§ 45. Навсякъде в наредбата думите „министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията“ и „министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията“ се заменят съответно с „министъра на транспорта и съобщенията“ и „министърът на транспорта и съобщенията“.
§ 46. Наредбата е съгласувана с министъра на вътрешните работи.
Министър: Георги Гвоздейков
7667