МИНИСТЕРСТВО НА ПРАВОСЪДИЕТО
Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 4 от 2008 г. за правилата и нормите за безопасност и охрана при проектиране, строителство, реконструкция, модернизация и експлоатация на обектите на съдебната власт
(ДВ, бр. 8 от 2008 г.)
§ 1. В наименованието на наредбата след думата „реконструкция“ се поставя запетая и се добавя „основно обновяване, ремонт“, а думата „модернизация“ се заменя с „преустройство“.
§ 2. В чл. 1 след думата „реконструкция“ се поставя запетая и се добавя „основно обновяване, ремонт“, а думата „модернизация“ се заменя с „преустройство“.
§ 3. В чл. 7, ал. 1, т. 2 след думата „актове“ се поставя точка и запетая и се добавя „в тази зона в новите съдебни сгради се обособяват отделни помещения – чакални за пострадалите от престъпления“.
§ 4. В § 1 от допълнителната разпоредба се правят следните допълнения:
1. В т. 1 след думите „Националния институт на правосъдието“ се поставя запетая и се добавя „Агенцията по вписванията – Централно управление и сграда/и на европейските делегирани прокурори в Република България“.
2. Създават се т. 9 и 10:
„9. „Помещение – чакалня за пострадали от престъпления“ е отделно обособено помещение в зоната за обществен достъп за избягване на контакт между пострадалите и членовете на техните семейства и извършителите на престъпления.
10. „Членове на семейството“ на пострадалия са съпругът, съпругата, лицето, с което той се намира във фактическо съжителство, възходящите, низходящите, братята, сестрите и издържаните от него лица.“
§ 5. В § 4 на преходните и заключителните разпоредби думите „ал. 3“ се заменят с „ал. 5“.
§ 6. В приложение № 1 към чл. 3, ал. 2 в раздел „I категория“ след думите „Национален институт на правосъдието“ се добавя „Агенцията по вписванията – Централно управление“ и „Европейската прокуратура“.
§ 7. В приложение № 2 към чл. 7, ал. 3 се правят следните изменения и допълнения:
1. Заглавието се изменя така:
„Необходими помещения за временна изолация и престой на задържани и принудително доведени в съдебните сгради лица и помещения за избягване на контакт между пострадалите и членовете на техните семейства и извършителите на престъпления в новите съдебни сгради“.
2. Създава се т. 3:
„3. За целите на избягването на контакт между пострадалите и членовете на техните семейства и извършителите на престъпления в новите съдебни сгради са нужни следните обособени служебни помещения:
I, III, IV и V категория сгради:
– минимум едно помещение – чакалня за пострадали за избягване на контакт между пострадалите и членовете на техните семейства и извършителите на престъпления;
II категория сгради:
– минимум две помещения – чакални за пострадали за избягване на контакт между пострадалите и членовете на техните семейства и извършителите на престъпления.“
Заключителна разпоредба
§ 8. Наредбата е съгласувана с министъра на регионалното развитие и благоустройството и с пленума на Висшия съдебен съвет.
Министър: Атанас Славов
8391