Министерство на земеделието и храните
брой: 94, от дата 29.10.2013 г.   Официален раздел / МИНИСТЕРСТВА И ДРУГИ ВЕДОМСТВАстр.45


Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 1 от 2008 г. за изиск­ванията за търговия с яйца за консумация

Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 1 от 2008 г. за изискванията за търговия с яйца за консумация (обн., ДВ, бр. 7 от 2008 г.; изм., бр. 9 от 2012 г.)

§ 1. В наименованието на наредбата думите „за консумация“ се заличават.

§ 2. В чл. 1, т. 1 след думите „опаковката на яйца“ се добавя „от кокошки от вида Gallus gallus“.

§ 3. Създава се чл. 2а:

„Чл. 2а. Изискванията на наредбата относно окачествяването и опаковката на яйцата не се прилагат за яйцата, които се продават като директна доставка на малки количества яйца по реда и съгласно изискванията, определени в Наредба № 26 от 2010 г. за специфичните изисквания за директни доставки на малки количества суровини и храни от животински произход (обн., ДВ, бр. 84 от 2010 г.; изм. с Решение № 16678 от 16.12.2011 г. на ВАС – бр. 46 от 2012 г.), от производителя:

1. до краен потребител или местен обект за търговия на дребно, разположен в същата административна област, на който е ползвател, наемател или собственик извършващият доставката първичен производител (фермер или сдружение на фермери);

2. до местни обекти за обществено хранене, разположени в същата административна област;

3. до общински пазари, разположени в същата административна област.“

§ 4. В наименованието на раздел II думите „за консумация“ се заличават.

§ 5. Член 3 се изменя така:

„Чл. 3. (1) Яйцата по чл. 2а се маркират с код на производителя.

(2) Собствениците на животновъдни обекти и производителите, отглеждащи до 50 кокошки, които предлагат яйца на общинските пазари, могат да не маркират яйцата с код на производителя, при условие че на мястото на продажбата са посочени номерът на фермата и името на производителя.“

§ 6. В чл. 3а след думата „яйцата“ думите „за консумация“ се заличават, а след думите „екстра качество“ се добавя „екстра или екстра пресни“.

§ 7. Създава се раздел ІІа „Качествени характеристики на яйцата“ с чл. 3б и 3в:

„Раздел ІІа Качествени характеристики на яйцата

Чл. 3б. Яйцата се окачествяват според преснотата, морфологичните си качества и начина на съхранение, както следва:

1. клас „А“ или „пресни яйца“, в т.ч. група „екстра качество“;

2. клас „Б“ – яйца, които не отговарят на изискванията за категория „А“.

Чл.3в. (1) Окачествените и готовите за предлагане на пазара яйца клас „A“ трябва да имат следните качествени характеристики:

1. черупка и кутикула: нормална форма, чисти и неповредени;

2. въздушна камера: височина, ненадвишаваща 6 мм, неподвижна; за яйцата, които ще се продават в категория „екстра“, не трябва да надвишава 4 мм;

3. жълтък: видим при овоскопиране като сянка с неясни контури; без значителни отклонения от централното положение при въртене на яйцето;

4. белтък: ясно прозиращ;

5. зародиш: незабележимо развитие;

6. чужди тела: не се разрешава;

7. особен мирис: не се разрешава.

(2) Яйцата клас „A“ не трябва да се измиват или почистват преди или след сортирането освен в случите, предвидени в член 3 от Регламент 589/2008.

(3) Яйцата клас „A“ не трябва да бъдат подлагани на никакви обработки за консервиране, нито да бъдат охлаждани в помещения или заводи, където температурите се поддържат изкуствено по-ниски от + 5 °C. Не се смятат за охладени яйца, когато са транспортирани при температура под + 5 °С за по-малко от 24 часа или когато са изложени за продажба в обект за търговия на дребно за не повече от 72 часа.

(4) Яйцата от клас „Б“ са яйца, които не отговарят на качествените характеристики, предвидени в т. 1. Яйцата от клас „A“, които вече не притежават посочените характеристики, може да бъдат прекласирани в яйца клас „Б“.“

§ 8. В чл. 4 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 3 се изменя така:

„(3) Яйцата от клас „Б“ могат да се доставят само на обекти на хранителната промишленост и се маркират върху черупката с кода на производителя и ясно видима червена точка с диаметър най-малко 5 мм.“

2. Създава се ал. 4:

„(4) Не се маркират с код на производителя замърсени или пукнати яйца със запазена подчерупкова ципа, когато маркирането не е възможно по технически причини.“

§ 9. В чл. 5 думите „от клас „А“ се заличават.

§ 10. В чл. 7, ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:

1. Основният текст се изменя така:

„(2) Опаковките на яйцата за промишлени цели са с червен етикет или лента, върху които ясно и четливо е изписано:“.

2. Създава се т. 3:

„3. името и адреса на оператора, за който са предназначени яйцата, и името и адреса на оператора, който ги изпраща.“

§ 11. В чл. 7а се създава ал. 4:

„(4) Маркиране на опаковки с яйца от категория „екстра“:

1. думите „екстра“ или „екстра пресни“ могат да се използват като допълнително указание върху опаковките, съдържащи яйца от клас „А“, до деветия ден след снасянето на яйцата;

2. когато се използва указанието, посочено в т. 1, датата на снасяне и ограничителният период от девет дни трябва да са посочени на опаковката по ясно видим и напълно четлив начин.“

§ 12. В чл. 9 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 2 се изменя така:

„(2) Обучението на кандидатите за окачествители се извършва от Селскостопанската академия, университети, обучаващи специалисти по птицевъдство и/или Продуктов борд за яйца, птиче и заешко месо, след проведен курс за обучение по програма, одобрена от МЗХ, и успешно положен изпит.“

2. Създава се ал. 2а:

„(2а) Окачествители могат да бъдат лица, навършили 18 години, със завършено средно образование и придобили правоспособност при условията и по реда на ал. 2.“

§ 13. Създава се раздел „Допълнителна разпоредба“ с § 1:

„Допълнителна разпоредба

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. „Яйца“ са яйца в черупка, които не са счупени, инкубирани или топлинно обработени яйца и които са снесени от кокошки от вида Gallus gallus и са предназначени за директна човешка консумация или за приготвяне на яйчени продукти.

2. „Хранителна промишленост“ означава предприятие, което произвежда яйца и техни продукти, предназначени за консумация от хората, с изключение на заведенията за обществено хранене.

3. „Счупени яйца“ са яйцата с пукнатини както на черупката, така и на мембраната, в резултат на което се разкрива съдържанието на яйцето.

4. „Инкубирани яйца“ означава яйца от момента на вкарването им в инкубатор.

5. „Яйца за промишлени цели“ са яйца, непредназначени за консумация от хора.

6. „Единични продажби“ означава предлагането на яйца, които не са в опаковки, за търговия на дребно до крайния потребител.

7. „Краен потребител“ означава окончателния потребител на хранителен продукт, който няма да използва храната като част от някаква стопанска операция или дейност, свързана с хранителната стока.

8. „Екстра“ или „екстра пресни“ са яйца клас „A“ до деветия ден след снасянето на яйцата.“

§ 14. В заключителните разпоредби досегашните § 1, 2, 3 и 4 стават съответно § 2, 3, 4 и 5.

Министър: Димитър Греков

7978