ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 334 ОТ 8 ДЕКЕМВРИ 2011 Г.
за българските неделни училища в чужбина
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
Чл. 1. (1) В българските неделни училища в чужбина се организира обучение за българите, живеещи извън Република България.
(2) В училищата по ал. 1 се извършва обучение по български език и литература, по история и по география на България за учениците от I до XII клас и по български език за децата от предучилищна възраст.
(3) Обучението в българските неделни училища в чужбина се осъществява от организации на българи, живеещи извън Република България, регистрирани съгласно законодателството на съответната държава за извършване на образователно-културна дейност.
Чл. 2. (1) Българските неделни училища в чужбина осигуряват завършване на обучение по български език и литература, по история и по география на България за определен клас, но не осигуряват придобиване на степен на образование.
(2) Българските неделни училища в чужбина могат да провеждат и извънкласни дейности, свързани със съхраняване на националното самосъзнание, бит и култура.
Чл. 3. Българските неделни училища в чужбина осъществяват дейността си при спазване на следните изисквания:
1. обучението се провежда за най-малко десет деца/ученици;
2. в подготвителните групи се приемат деца не по-рано от годината, в която навършват 5-годишна възраст;
3. учебната година се организира в съответствие с графика на учебното време в училищата в Република България или в съответствие с графика на учебното време в съответната държава при спазване броя на учебните часове;
4. обучението се провежда в самостоятелни или в слети паралелки, като продължителността на обучението в една група/клас по съответния учебен предмет е в зависимост от определения брой часове по учебен план;
5. обучението се провежда по одобрени от министъра на образованието, младежта и науката учебници, учебни помагала и учебни програми;
6. оценяването на знанията и уменията на учениците се извършва съгласно държавното образователно изискване за системата на оценяване;
7. в училищата се води училищна документация, както следва:
а) материална книга за взетите учебни часове и за извънкласните дейности;
б) дневници за паралелките и групите;
в) регистрационна книга за издадените на учениците удостоверения за проведено обучение;
г) инвентарна книга;
д) книга за регистриране на даренията;
е) книга за протоколите от заседанията на родителския съвет;
ж) книга за регистриране на заповедите на училищния ръководител;
з) книги за контролната дейност;
и) книга за регистриране на проверките на контролните органи по чл. 11;
к) дневници за входяща и изходяща кореспонденция;
л) главна книга (I – VIII клас);
м) копия на удостоверенията за проведено обучение.
Чл. 4. (1) На учениците, завършили обучение по български език и литература, по история и по география на България, се издава удостоверение за проведено обучение, подписано от представляващия организацията по чл. 1, ал. 3, от училищния ръководител и от учителите, провели обучението.
(2) Удостоверението се издава след предварително съгласуване с дипломатическото представителство на Република България в съответната държава на списъка на учениците, които са завършили обучението през съответната учебна година.
(3) Учениците, придобили удостоверение по ал. 1, на които е признат завършен клас по документи, издадени от училище от чужда държава и които продължават обучението си в училища в Република България, не полагат приравнителни изпити по български език и литература, по история и по география на България.
Чл. 5. (1) За цялостната дейност на всяко българско неделно училище в чужбина отговаря училищен ръководител, определен от организацията по чл. 1, ал. 3.
(2) Към българските неделни училища в чужбина се създават родителски съвети като орган за контрол и подпомагане дейността на училището.
(3) Родителите/настойниците на децата/учениците избират родителски съвет и приемат правила за организацията и дейността му.
(4) Родителският съвет се състои най-малко от трима членове – родители/настойници на децата/учениците в българското неделно училище, които избират председател помежду си.
(5) Членовете на родителския съвет не участват в управлението на училището.
(6) Училищният ръководител участва в заседанията на родителския съвет с право на съвещателен глас.
(7) Родителският съвет:
1. осъществява контрол върху дейността на училището, включително относно законосъобразното и целесъобразното разходване на средствата;
2. обсъжда и прави предложения за решаването на текущи проблеми на училището;
3. съдейства за осигуряване на допълнителни финансови и материални ресурси и контролира законосъобразното и целесъобразното им разходване;
4. съдейства за реализирането на обучението и за включване на родителите при организиране на извънкласната дейност;
5. подпомага обучението на ученици и участието им в извънкласните дейности.
(8) Родителският съвет заседава най-малко два пъти годишно – в началото и в края на обучението за съответната учебна година, за което се отправя покана за участие до дипломатическото представителство на Република България в съответната държава.
(9) Дипломатическото представителство на Република България уведомява министъра на образованието, младежта и науката за заседанията на родителския съвет по ал. 8 при необходимост.
(10) Родителският съвет представя годишен доклад за дейността на училището по отношение на спазване на изискванията за протичане на нормален учебен процес и на извънкласните дейности, в т. ч. отчет за разходване на финансовите средства.
(11) Годишните доклади с отчетите по ал. 10 се изпращат чрез дипломатическото представителство на Република България в Министерството на образованието, младежта и науката.
Чл. 6. В Министерството на образованието, младежта и науката се поддържа списък на българските неделни училища в чужбина.
Чл. 7. (1) Предложения за вписване в списъка на българските неделни училища в чужбина се подават от организациите по чл. 1, ал. 3 до министъра на образованието, младежта и науката в срок до 31 януари на съответната година.
(2) Предложението по ал. 1 съдържа:
1. заявление за вписване със следната информация:
а) име на организацията по чл. 1, ал. 3, лице, което представлява организацията, седалище, адрес на управление, адрес за кореспонденция;
б) данни за училището (име и адрес, брой на класовете и паралелките в училището, брой на учениците по класове към момента на подаване на документите, организация на учебния ден);
2. документ за регистрация на организацията по чл. 1, ал. 3 съгласно изискванията на законодателството на съответната държава, удостоверяващ право на образователно-културна дейност;
3. документ, удостоверяващ наличието на материална база за провеждане на обучението и извънкласната дейност с декларация за съответствие с нормативно определените изисквания за училищата в съответната държава;
4. информация за кадровото осигуряване на училището с педагогически специалисти – имена на учителите, копие на документ за завършено образование и придобита специалност с присъдена професионална квалификация „учител“ или педагогическа правоспособност, както и учебния предмет, по който ще преподава;
5. информация за училищния ръководител – име, завършено образование и придобита специалност с присъдена професионална квалификация „учител“ или педагогическа правоспособност;
6. седмично разпределение на часовете за обучение и за извънкласна дейност;
7. учебен план;
8. писмо от ръководителя на дипломатическото представителство на Република България в съответната държава, че организацията, подала предложение за вписване на училището в списъка на неделните училища в чужбина, е осъществявала образователно-културна дейност най-малко една учебна година преди подаване на предложението;
9. документ, удостоверяващ избор на родителски съвет.
(3) Документите по ал. 2 се представят на български език, а документът по т. 2 – и в официален превод.
Чл. 8. (1) Предложение за отписване от списъка на българските неделни училища в чужбина се прави от съответната организация по чл. 1, ал. 3 от ръководителя на дипломатическото представителство на Република България в съответната държава, от председателя на Държавната агенция за българите в чужбина или по инициатива на министъра на образованието, младежта и науката в срок до 31 януари на съответната година.
(2) Предложението по ал. 1 съдържа:
1. мотиви за отписване;
2. документи, подкрепящи изложените мотиви.
Чл. 9. (1) Министърът на образованието, младежта и науката създава междуведомствена комисия по въпросите на българските неделни училища в чужбина.
(2) Комисията по ал. 1 се състои от представители на министъра, отговарящ за българите в чужбина, на Министерството на образованието, младежта и науката, на Министерството на външните работи и на Държавната агенция за българите в чужбина.
(3) Комисията по ал. 1 извършва оценка на внесените предложения за вписване и отписване в списъка на българските неделни училища в чужбина и в срок до 15 март на съответната година представя списъка на министъра на образованието, младежта и науката за утвърждаване.
(4) Списъкът на българските неделни училища в чужбина се публикува на интернет страницата на Министерството на образованието, младежта и науката в срок до 15 април на съответната година.
Чл. 10. Училищата, включени в списъка по чл. 6, подават в Министерството на образованието, младежта и науката информация за движението на учениците, списък с трите им имена по класове, както и за настъпили други промени в декларираните обстоятелства в срок до 15 октомври на съответната година.
Чл. 11. (1) Контролът на дейността на българските неделни училища в чужбина се осъществява от министъра на образованието, младежта и науката по отношение на организацията на дейностите, разходването на средствата, качеството и резултатите от проведеното обучение.
(2) Дипломатическите представителства на Република България в съответната държава и председателят на Държавната агенция за българите в чужбина съдействат на министъра на образованието, младежта и науката за контрол по организацията на дейностите на българските неделни училища в чужбина.
(3) Лицата, определени от министъра на образованието, младежта и науката и председателя на Държавната агенция за българите в чужбина за извършване на контрол на дейността на българските неделни училища в чужбина, съставят доклади с констатации, които представят в Министерството на образованието, младежта и науката.
Чл. 12. (1) Дейността на училищата, вписани в списъка на българските неделни училища в чужбина, се подпомага със средства от бюджета на Министерството на образованието, младежта и науката на базата на:
1. норматив за постоянни разходи;
2. норматив на дете/ученик за провеждане на обучение и на извънкласна дейност, умножен по броя на децата/учениците в училището за съответната учебна година.
(2) Средствата по ал. 1 се използват за покриване на разходи за наем, отопление, осветление, вода, административни разходи, външни услуги и за осигуряване на дейностите по възпитанието, подготовката и обучението на деца и ученици в българските неделни училища в чужбина.
(3) Размерът на нормативите по ал. 1 се определя със заповед на министъра на образованието, младежта и науката за всяка учебна година.
(4) Размерът на средствата по ал. 1 може да се диференцира в зависимост от ценовото равнище в различните страни.
Чл. 13. Средствата, определени по реда на чл. 12, се предоставят:
1. в срок до 31 юли – 50 на сто от определената сума;
2. в срок до 31 декември – останалите 50 на сто.
Чл. 14. (1) Размерът на средствата, определен на база на нормативите по чл. 12, ал. 1 и броя на децата и учениците в съответното българско неделно училище в чужбина, се преизчислява въз основа на декларираните данни по чл. 10.
(2) Сумата по чл. 13, т. 2 се увеличава или намалява със съответния размер на корекцията в съответствие с ал. 1.
(3) Сумите по чл. 13 могат да се намалят с размера на неотчетените и/или неизразходваните средства за изминала учебна година, определен въз основа на предоставен отчет от училището.
Чл. 15. Със заповед на министъра на образованието, младежта и науката се утвърждават правила за отчитане на предоставените средства от организациите по чл. 1, ал. 3 и се определя срокът за отчитането им.
Преходни и заключителни разпоредби
§ 1. Дипломатическите представителства на Република България и българските православни църковни общини, към които има организирано обучение по български език и литература, по история и по география на България, могат да получат финансиране за учебната 2012/2013 г. при условията и по реда на постановлението.
§ 2. Предложенията за вписване в списъка на българските неделни училища в чужбина за учебната 2012/2013 г. могат да се подават в срок до 1 март 2012 г.
§ 3. Списъкът на българските неделни училища в чужбина за учебната 2012/2013 г. се представя за утвърждаване от министъра на образованието, младежта и науката в срок до 31 март 2012 г.
§ 4. Министърът на финансите извършва компенсирана промяна по реда на чл. 34, ал. 2 от Закона за устройството на държавния бюджет между бюджетите на Министерството на образованието, младежта и науката и Министерството на външните работи за 2012 г. в размер 35 000 лв. целево за финансиране на дейността по осъществяване на контрол от страна на дипломатическите представителства на Република България.
§ 5. Постановлението се приема на основание чл. 105, ал. 1 от Конституцията на Република България във връзка с чл. 4, ал. 2, чл. 5, ал. 2 и чл. 11, ал. 1 от Закона за българите, живеещи извън Република България.
За министър-председател: Цветан Цветанов
За главен секретар на Министерския съвет: Галина Маринска
13074