Министерство на отбраната
брой: 95, от дата 3.12.2010 г.   Официален раздел / МИНИСТЕРСТВА И ДРУГИ ВЕДОМСТВАстр.74


Наредба № H-29 от 12 ноември 2010 г. за условията и реда за адаптация на военнослужещите от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия при освобождаване от военна служба

МИНИСТЕРСТВО  НА ОТБРАНАТА

НАРЕДБА № Н-29 от 12 ноември 2010 г.

за условията и реда за адаптация на военнослужещите от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия при освобождаване от военна служба

Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се уреждат условията и редът за адаптация на военнослужещите от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия при освобождаване от военна служба за осигуряване на успешен преход в цивилната сфера.

Чл. 2. Министерството на отбраната изгражда и поддържа система за адаптация на военнослужещите, освобождавани от военна служба, чрез провеждане на следните дейности:

1. професионално ориентиране;

2. мотивационна подготовка;

3. квалификационни курсове;

4. подготовка за започване на самостоятелна стопанска дейност;

5. съдействие за устройване на работа;

6. информиране за възможностите по т. 1 – 5.

Глава втора

РЪКОВОДСТВО И ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО АДАПТАЦИЯ НА ВОЕННОСЛУЖЕЩИТЕ

Чл. 3. Министърът на отбраната осъществява общото ръководство на дейностите по адаптация на военнослужещите.

Чл. 4. (1) Дирекция „Управление на човешките ресурси“ – МО, подпомага министъра на отбраната, като:

1. изготвя актове на министъра на отбраната, регламентиращи дейностите по чл. 2;

2. координира и контролира изпълнението на дейностите по чл. 2 и осъществява методическо ръководство;

3. изготвя годишни планове за дейностите по адаптация на военнослужещите;

4. планира и разпределя необходимите финансови ресурси за осъществяване на дейностите по адаптацията в рамките на определените квоти;

5. координира връзките на Министерството на отбраната с неправителствени, работодателски организации и обучаващи институции за осигуряване трудова реализация на освободените от военна служба;

6. обобщава, анализира и изготвя справки и отчети за цялостната дейност на системата за адаптация, като при необходимост прави предложения за промени;

7. подпомага министъра на отбраната при определяне на териториално разпределeние на структурите на Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и военните формирования от Българската армия към съответно военно окръжие с оглед изпълнение на дейностите по чл. 2.

(2) Директорът на дирекция „Управление на човешките ресурси“ – МО, определя офицер за координатор по адаптация в административните звена на Министерството на отбраната.

Чл. 5. (1) Ръководителите на структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и командирите (началниците) на военните формирования от Българската армия:

1. участват в изготвяне на актове на министъра на отбраната, регламентиращи дейностите по чл. 2;

2. координират и контролират изпълнението на дейностите по чл. 2 в подчинените им структури;

3. определят със своя заповед офицери за координатори по адаптация, за което информират по команден ред директора на дирекция „Управление на човешките ресурси“ – МО, включително и за извършени промени на определените координатори;

4. изготвят годишни планове за цялостната дейност по адаптацията на военнослужещите в подчинените им структури.

(2) Координаторите по адаптация по ал. 1, т. 3 и чл. 4, ал. 2 подпомагат съответните командири(началници)/ръководители при осъществяване на дейностите по чл. 2, като:

1. информират, регистрират и насочват военнослужещите, подлежащи на освобождаване от военна служба, за участие в дейностите по чл. 2;

2. поддържат обобщена база данни, изготвят справки и отчети за участието на освобождаваните военнослужещи в дейностите по чл. 2, като ги изпращат по команден ред в дирекция „Управление на човешките ресурси“ – МО.

Чл. 6. Началниците на военните окръжия:

1. участват в изготвяне на актове на министъра на отбраната, регламентиращи дейностите по чл. 2;

2. контролират изпълнението на дейностите по чл. 2 в съответното военно окръжие;

3. изготвят годишни планове за цялостната дейност по адаптацията на военнослужещите в съответното военно окръжие;

4. определят със своя заповед длъжностни лица за консултанти по адаптация на военнослужещите, за което информират по команден ред директора на дирекция „Управление на човешките ресурси“ – МО, включително и за извършени промени на определените консултанти.

Чл. 7. Консултантите по адаптация по чл. 6:

1. планират, организират и провеждат дейностите по чл. 2, т. 1, 2, 4, 5 и 6;

2. регистрират и поддържат база данни за военнослужещите, заявили желанието си за участие в дейностите по чл. 2;

3. осъществяват взаимодействие с координаторите по адаптация по чл. 5, ал. 1, т. 3 и чл. 4, ал. 2;

4. координират взаимодействието с органите на държавната и местната власт, неправителствени, работодателски организации и обучаващи институции на регионално и местно ниво;

5. изготвят справки и отчети за участието на освобождаваните военнослужещи към съответното военно окръжие в дейностите по чл. 2.

Чл. 8. Дирекция „Управление на човешките ресурси“ – МО, организира провеждане на целеви квалификационен курс за координатори и консултанти по адаптация на военнослужещите по реда и при условията на Наредба Н-19 от 2010 г. за условията и реда за разработването и планирането на курсове за придобиване, повишаване на квалификацията и преквалификацията, както и за кандидатстването на военнослужещите и цивилните служители от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия за обучение в тях (ДВ, бр. 53 от 2010 г.).

Глава трета

УСЛОВИЯ И РЕД ЗА УЧАСТИЕ НА ВОЕННОСЛУЖЕЩИТЕ В ДЕЙНОСТИТЕ ПО АДАПТАЦИЯ

Чл. 9. Военнослужещите, подлежащи на освобождаване от военна служба, с изключение на освобождаваните поради наложено дисциплинарно наказание уволнение, могат да се ползват от правата по чл. 2, т. 1, 2, 4, 5, 6.

Чл. 10. При освобождаване от военна служба на основание чл. 162, т. 2, чл. 164 и чл. 169 ЗОВСРБ, както и станалите негодни за военна служба при или по повод изпълнение на служебните си задължения, военнослужещите имат право еднократно и на квалификационен курс по чл. 2, т. 3 с продължителност до 6 месеца. За срока на обучението на същите се осигурява допълнителен платен отпуск.

Чл. 11. Военнослужещите по чл. 9 заявяват желанието си или отказа да се ползват от правата си за участие в дейностите по чл. 2, като при връчване на предизвестието или заповедта за освобождаване от военна служба лично попълват Регистрационна карта № 1 по образец съгласно приложение № 1. Регистрационна карта № 1 се съхранява в служебното дело на военнослужещите.

Чл. 12. (1) Координаторите по адаптация в съответната структура или в съответното военно формирование извършват регистрация на военнослужещите в регистър с поредни номера.

(2) При регистрацията по ал.1 се провежда индивидуална беседа с военнослужещия, на която същият се запознава с условията и реда за участие в дейностите по чл. 2.

(3) Координаторът по адаптация предоставя на регистрирания военнослужещ копие на Регистрационна карта № 1 и го информира за времето и мястото на първото му посещение в съответното военно окръжие.

Чл. 13. (1) При първото посещение в съответното военно окръжие:

1. регистрираният военнослужещ представя копие на Регистрационна карта № 1, а в случаите, когато военнослужещият се освобождава поради негодност за военна служба при или по повод изпълнение на служебните си задължения, същият представя и копие от експертно решение, издадено от Централната военномедицинска комисия;

2. военнослужещият попълва с помощта на консултанта по адаптация Регистрационна карта № 2 по образец съгласно приложение № 2.

(2) Консултантът по адаптация в съответното военно окръжие извършва регистрация на военнослужещите в нарочен регистър.

Чл. 14. Всяко посещение на военнослужещите в съответното военно окръжие се вписва в дневник за посещения.

Чл. 15. (1) На всеки регистриран военнослужещ се изготвя индивидуален план, в който се определя редът за провеждане на дейностите по чл. 2 и график за последващите посещения в съответното военно окръжие.

(2) Индивидуалният план се изготвя от консултанта по адаптация съвместно с военнослужещия, който следва изпълнението на плана и препоръките на консултанта.

Глава четвърта

УСЛОВИЯ И РЕД ЗА OРГАНИЗИРАНЕ И ПРОВЕЖДАНЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО АДАПТАЦИЯ

Раздел I

Дейности по професионално ориентиране  и мотивационна подготовка

Чл. 16. (1) Професионалното ориентиране се осъществява с цел подпомагане на военнослужещите при вземане на информирано решение за избор на цивилна професия (специалност) и насочване към свързаното с нея подходящо обучение.

(2) За професионално ориентиране на военнослужещите се извършва следното: описание на професиите и дейностите; изисквания за професионална пригодност; възможности за обучение; обучаващи институции; форми на обучение; документи, които се издават при завършване на обучението; възможности за професионална реализация на пазара на труда и др.

Чл. 17. (1) Мотивационната подготовка се осъществява с цел насърчаване и подпомагане на военнослужещите за адаптиране към пазарната среда в цивилния сектор чрез консултиране по следните основни въпроси:

1. идентифициране на притежаваните знания, умения, опит, придобити по време на военната служба; формулиране на цели и разработване на индивидуалния план по чл. 15;

2. разработване на стратегии за ефективно търсене и кандидатстване за работа; запознаване с тенденциите на пазара на труда; подходи за търсене на работа; източници на информация за свободни работни места; анализиране на обявите за работа; избор на работни места за кандидатстване; подготовка на документи за кандидатстване – автобиография, мотивационно писмо, формуляри; интервю с работодател; оценка на предложение за работа и др.

(2) На военнослужещи и/или членове на техните семейства, самостоятелно потърсили психологическа помощ, свързана с ефекти на промяната при прехода от смяна на военната с цивилна професия, както и на начина на живот, се предоставят допълнителни консултации от екипи със съответен специалист.

Чл. 18. Професионалното ориентиране и/или мотивационната подготовка на регистрираните военнослужещи се осъществява от консултанта по адаптация в съответното военно окръжие и се провежда индивидуално или групово – при формиране на група от минимум трима военнослужещи с общи интереси.

Чл. 19. Когато мотивационна подготовка се провежда във военно окръжие извън населеното място, в което живее военнослужещият, същият има право еднократно да пътува за сметка на военното формирование по местослужене до мястото на провеждане на мотивационна подготовка и обратно. Разходите за настаняване и храна са за сметка на военнослужещия.

Раздел II

Квалификационни курсове

Чл. 20. Обучението на военнослужещите в квалификационни курсове се извършва с цел актуализация или разширяване на притежавана квалификация (знания, умения, компетентности) или преквалификация (придобиване на квалификация в друга професионална област/професия/специалност), или за придобиване и усъвършенстване на чуждоезикови знания и умения, необходими за осигуряване на трудова заетост в цивилната сфера.

Чл. 21. Квалификационните курсове се провеждат от висши училища, професионални колежи, професионални гимназии, професионални училища, центрове за професионално обучение и квалификация с право да извършват професионално обучение и квалификация съгласно законодателството.

Чл. 22. Квалификационните курсове са с продължителност до 6 месеца.

Чл. 23. Квалификационните курсове се предхождат от професионално ориентиране, което се съобразява с икономическите условия, състоянието на пазара на труда, личните желания и възможности на военнослужещите.

Чл. 24. Военнослужещите сами избират квалификационните курсове и обучаващата институция, в която ще се обучават, при спазване на изискванията на чл. 21.

Чл. 25. (1) Военнослужещите представят на ръководителя на съответната структура или командира (началника) на военното формирование и на консултанта във военното окръжие документ от обучаващата институция, удостоверяващ включването им в квалификационен курс, не по-късно от 3 дни преди началото на курса.

(2) Удостоверяващият документ по ал. 1 трябва да съдържа информация за: личните данни на военнослужещия, месторабота, наименование на курса; период (дата/месец/година) на обучение, брой на учебните часове в рамките на периода на обучението, цена (такса) за обучението, лиценз (документ за правоспособност за организиране на квалификационни курсове).

(3) Въз основа на представения документ по ал.1 ръководителят на съответната структура или командирът (началникът) на военното формирование разрешава на военнослужещия допълнителен служебен отпуск за времето на курса.

(4) Консултантът по адаптатия в съответното военно окръжие прилага копие на документа по ал. 1 към Регистрационна карта № 2 на военнослужещия.

Чл. 26. Военнослужещите посещават редовно курса и завършват обучението с полагане на изпити.

Чл. 27. Военнослужещите уведомяват незабавно ръководителя на съответната структура или командира (началника) на военното формирование за настъпили промени в учебния процес, в т. ч. и ако по своя инициатива са прекратили участието си в курса.

Чл. 28. (1) До 5 дни след завършване на курса военнослужещите представят в сьответното военно окръжие следните документи, издадени от обучаващата институция, провела обучението:

1. копие на документ, удостоверяващ завършен квалификационен курс;

2. копие на фактура-оригинал.

(2) Консултантите по адаптация:

1. прилагат копие от документа, удостоверяващ завършен квалификационен курс, към Регистрационна карта № 2 на военнослужещия;

2. до 25-о число на месеца уведомяват писмено по служебен път ръководителя на съответната структура или командира (началника) на военното формирование за военнослужещите, завършили обучението си, и прилагат копията от документите, удостоверяващи завършено обучение; структурите по управление на човешките ресурси (личния състав) съхраняват копията от документите по ал. 1 в служебното дело на военнослужещия.

Раздел III

Подготовка за започване на самостоятелна стопанска дейност и съдействие за устройване на работа

Чл. 29. (1) Подготовката за започване на самостоятелна стопанска дейност е насочена към насърчаване на предприемаческата активност и адаптивност на военнослужещия с ясна идея, желание и нагласа за осигуряване на трудова реализация чрез самонаемане и започване на самостоятелна стопанска дейност.

(2) Консултантът по адаптация в съответното военно окръжие подпомага военнослужещите, желаещи да стартират собствен бизнес, като:

1. информира и ги насочва към курсове за обучение за придобиване на предприемачески, управленски и бизнес умения;

2. предоставя им информационни материали;

3. информира ги за националните, регионалните и европейските програми за подпомагане на предприемачите, източниците за кредитиране и друга подходяща информация за започване на самостоятелна стопанска дейност.

Чл. 30. (1) Съдействието за устройване на работа е насочено към подпомагане осигуряването на трудова заетост на освободените военнослужещи чрез наемане от работодател.

(2) Съдействието на търсещите работа и регистрирани в съответното военно окръжие военнослужещи включва:

1. информиране за обявени свободни работни места, включително в друго населено място в страната или в други държави, изискванията за тяхното заемане, реда за кандидатстване и информация за работодателите;

2. насочване и съдействие за включването на освободените военнослужещи в проекти, програми и мерки за заетост и за обучение, реализирани от националните, регионалните и местните структури по заетостта или други организации;

3. организиране самостоятелно или в сътрудничество с институции и организации партньори на трудови и информационни борси, срещи с работодатели и други форми за осигуряване на трудова заетост.

Раздел IV

Информационно осигуряване на дейностите в системата за адаптация

Чл. 31. (1) Дирекция „Управление на човешките ресурси“ – МО, осигурява информация на военнослужещите от структурите на Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и военните формирования от Българската армия за дейностите по чл. 2.

(2) Информацията по ал. 1 се предоставя на Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“, както и на дирекция „Връзки с обществеността“ – МО, за публикуването й на страницата на министерството в интернет.

Чл. 32. Ръководителите на структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната, командирите (началниците) на военните формирования и директорът на дирекция „Управление на човешките ресурси“ – МО, планират в годишните планове и провеждат ежегодно през февруари/март групови информационни беседи с военнослужещите за условията и реда за адаптация при освобождаване от военна служба за осигуряване на успешен преход в цивилната сфера.

Чл. 33. Координаторите и консултантите по адаптация поддържат и актуализират информационни табла с материали за адаптацията на военнослужещите при освобождаване от военна служба, поставени на достъпно място в съответната структура.

Чл. 34. Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“ осигурява информация на личния състав за дейностите по чл. 2 чрез:

1. поддържане на целеви рубрики по темата за адаптацията на военнослужещите във военните печатни, аудио-визуални и електронни средства за масова комуникация;

2. разпространяване на информационни продукти (дипляни, брошури, ръководства и др.);

3. създаване, поддържане и актуализиране на информационни табла с материали за адаптацията на военнослужещите, поставени на достъпно място във военните клубове;

4. предоставяне на подходящи помещения във военните клубове за провеждане на информационни дейности по адаптация, организирани от съответните военни окръжия;

5. публикуване на информация по т. 4 на интернет страницата на изпълнителната агенция.

Глава пета

ФИНАНСИРАНЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО АДАПТАЦИЯ НА ВОЕННОСЛУЖЕЩИТЕ

Чл. 35. Финансирането на дейностите по чл. 2 се разпределя, както следва:

1. по т. 1, 2, 4, 5 и 6 – за сметка на бюджета на Министерството на отбраната;

2. по т. 3 – 70 на сто за сметка на бюджета на Министерството на отбраната и 30 на сто за сметка на военнослужещия.

Чл. 36. Планирането на необходимите финансови средства се извършва от дирекция „Управление на човешките ресурси“ – МО, чрез изготвяне на програмен меморандум.

Чл. 37. Разходите за извършените дейности по адаптацията на военнослужещите се осигуряват в рамките на утвърдената бюджетна квота по програмата/подпрограмата за адаптация от програмната структура на бюджета на Министерството на отбраната за съответната година.

Чл. 38. Финансовите средства се разпределят през годината по писмени предложения на ръководителя на програмата и на основание писмена заявка на началниците на съответните военни окръжия се предоставят като целеви средства в техните годишни бюджетни сметки/бюджети по съответната програма/подпрограма.

Чл. 39. Максималният размер на средствата за обучение в квалификационен курс на един военнослужещ ежегодно се определя със заповед на министъра на отбраната.

Чл. 40. (1) Средствата по чл. 35, т. 2 за участие в квалификационни курсове се възстановяват на военнослужещите от финансовата служба, обслужваща съответното военно окръжие, въз основа на издадените от обучаващата институция и представени от военнослужещите:

1. копие на документ, удостоверяващ за завършен квалификационен курс;

2. фактура-оригинал и фискален бон.

(2) Военните окръжия извършват плащанията до един месец след представянето от военнослужещите на разходооправдателните документи по ал. 1 за успешно завършен курс.

Чл. 41. Средства за участие в квалификационен курс не се изплащат от бюджета на Министерството на отбраната, когато военнослужещият не е положил успешно изпит и/или не е представил необходимите документи в срока, установен в чл. 28, ал. 1.

Глава шеста

OТЧЕТ И КОНТРОЛ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО АДАПТАЦИЯ  НА ВОЕННОСЛУЖЕЩИТЕ

Чл. 42. Ежемесечно до 25-о число длъжностните лица по чл. 5, ал. 1 и чл. 6 изготвят и изпращат до дирекция „Управление на човешките ресурси“ – МО, информация за проведените и планираните за следващия месец дейности по адаптация на военнослужещите.

Чл. 43. Контролът по планиране, организиране и провеждане на дейностите по чл. 2 се осъществява от директора на дирекция „Управление на човешките ресурси“ – МО.

Чл. 44. Административните звена на Министерството на отбраната с контролни правомощия осъществяват проверки и контрол по изпълнението на актовете на министъра на отбраната при извършването на дейностите по чл. 2.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 226д, ал. 3 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.

§ 2. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в „Държавен вестник“ и отменя Наредба № Н-15 от 2009 г. за адаптация при освобождаване от военна служба (ДВ, бр. 59 от 2010 г.).

Министър: А. Ангелов

Приложение № 1

към чл. 11

РЕГИСТРАЦИОННА КАРТА за участие в дейностите по адаптация на военнослужещите

………………………………………………………………………………………...............................................................

(наименование на структурата на Министерството на отбраната, структурата на пряко подчинение на министъра на отбраната или военното формирование от Българската армия)

Рег. № ......./.....

I. ЛИЧНА ИНФОРМАЦИЯ

(попълва се от военнослужещия)

1. Име, презиме, фамилия

…………………………..……..………………………………………………………..

2. Дата на раждане:

3. Военно звание:

8. Образование:

4. Заповед за прекратяване договора за военна служба и за освобождаване от военна служба № /дата:

9. Образователно-квалификационна степен:

5. Предизвестие за прекратяване договора за военна служба и за освобождаване от военна служба /дата:

10. Военна специалност:

11. Гражданска специалност:

6. Дата на освобождаване от военна служба:

12. Допълнителни квалификации:

7. Освобожаването от военна служба е по медицински причини: ДА / НЕ

13. Свидетелство за управление на МПС/категория:

14. Настоящ адрес:

15. Адрес при/след освобождаване от военна служба:

 

Тел./факс:

Тел./факс:

GSM:

GSM:

e-mail:

e-mail:

II. ИНДИВИДУАЛНА ИНФОРМАЦИОННА БЕСЕДА

(попълва се от координатора по адаптация)

1. ПРАВА НА ВОЕННОСЛУЖЕЩИЯ

1. Има право по чл. 2, т. 1, 2, 4, 5 и 6 от наредбата (чл. 226д, ал. 1, т. 1, 2, 4 – 6 ЗОВСРБ)

ДА / НЕ

 

1. Има право (еднократно) по чл. 2, т. 3 от наредбата (чл. 226д, ал. 1, т. 3 ЗОВСРБ)

ДА / НЕ

2. ДЕЙНОСТИ НА СИСТЕМАТА ЗА АДАПТАЦИЯ

(попълва се от военнослужещия)

ДЕЙНОСТИ

ОТГОВОР:

ДА / НЕ

1.

Професионално ориентиране

2.

Мотивационно обучение

2.1.

Възможни ефекти на прехода от военния към цивилен начин на живот: стрес и стратегии за преодоляване на стреса от промяната на професията

3.

Участие в квалификационни курсове – във връзка с чл. 2, т. 3 от наредбата (обсъжда се в случай, че военнослужещият притежава това право)

4.

Съдействие за устройване на работа

5.

Съдействие при подготовка за започване на самостоятелна стопанска дейност

6.

Координати на военните окръжия (ВО):

III. Бележки: 1. Личната информация се съхранява съгласно Закона за защита на личните данни.

2. Личната информация се ползва единствено със следното предназначение:

 а) поддържане и актуализиране на базата данни за участието на военнослужещите в дейностите за адаптация при освобождаване от военна служба;

б) за осъществяване на възможно най-ефективно и ефикасно осигуряване на периода на преход към цивилната сфера.

3. За дейностите, за които отговорите са отбелязани с „ДА“, на военнослужещия се осигуряват информация и насочване към съответното военно окръжие.

4. В регистрационната карта се попълват всички полета, ненужното се зачертава.

5. Регистрационната карта се попълва с главни печатни букви.

6. Регистрационната карта е документ за отчет и се ползва в оригинал.

Военнослужещият се насочва към ВО, гр.........................

1. Военнослужещият: Информиран съм за притежаваните права и възможностите да се получи съдействие.

Подпис:

(звание, име, презиме, фамилия)

2. Координаторът по адаптация: На военнослужещия е предоставено копие на регистрационната карта.

Подпис:

Печат

(звание, име, презиме, фамилия, длъжност)

Дата:

Дата:

 

 

Приложение № 2  към чл. 13, ал. 1, т. 2

РЕГИСТРАЦИОННА КАРТА № 2 за участие в дейностите по адаптация на военнослужещите Военно окръжие – гр. ………………… Рег. № ............/.............

………………………………………………………………………….. Рег. № ............

(наименование на структурата на Министерството на отбраната, структурата на пряко подчинение на министъра на отбраната или военното формирование от Българската армия)

I. ЛИЧНА ИНФОРМАЦИЯ

1. Име, презиме, фамилия

………………………

………………………

8. Образование:

а) средно

б) висше

9. Образователно-квалификационна степен:

2. Дата на раждане:

10. Военна специалност:

а)

б)

в)

3. Военно звание:

11. Гражданска специалност:

а) инженерно-техническа

б) хуманитарна

в) друга

4. Дата на освобождаване от военна служба

12. Допълнителни квалификации:

5. Заповед / предизвестие за прекратяване договора за военна служба и за освобождаване от военна служба № ....../…..:

12. 1. Владеене на чужди езици:

(ниво – 3, 4, 5, 6, самооценка)

а)

 

б)

в)

6. Освобожаването от военна служба е по медицински причини: ДА / НЕ

12.2. Работа с компютър – ползвани програми:

(самооценка)

а)

б)

в)

7. Прослужени години на военна служба:

13. Свидетелство за управление на МПС (категория):

14. Настоящ адрес:

15. Адрес при/след освобождаване от военна служба:

Тел./факс:

Тел./факс:

GSM:

GSM:

e-mail:

e-mail:

16. Има право по чл. 2, т. 1, 2, 4, 5 и 6 от наредбата (чл. 226д, ал. 1, т. 1, 2, 4 – 6 ЗОВСРБ)

ДА/НЕ

17. Има право (еднократно) по чл. 2, т. 3 от наредбата (чл. 226д, ал. 1, т. 3 ЗОВСРБ)

ДА/НЕ

Бележки: 1. Личната информация се съхранява съгласно Закона за защита на личните данни.

2. Личната информация се ползва единствено със следното предназначение:

а) поддържане и актуализиране на базата данни за участието на военнослужещите в дейностите за адаптация при освобождаване от военна служба;

б) за осъществяване на възможно най-ефективно и ефикасно осигуряване на периода на преход към цивилната сфера.

3. За дейностите, за които отговорите са отбелязани с „ДА”, на военнослужещия се осигуряват информация, консултация и насочване от съответното военно окръжие.

4. В регистрационната карта се попълват всички полета, ненужното се зачертава.

5. Регистрационната карта се попълва с главни печатни букви от консултанта във ВО съвместно с военнослужещия.

6. Регистрационната карта е документ за отчет и се ползва в оригинал.

 

II. ПРОФЕСИОНАЛНО ОРИЕНТИРАНЕ

1. Същност на професиите:

 

ДА / НЕ

2. Изисквания за професионална пригодност:

ДА / НЕ

3. Обучаващи институции:

 

 

ДА / НЕ

4. Форми на обучение:

 

ДА / НЕ

5. Документи, издавани при завършване на обучението:

ДА / НЕ

6. Възможности за професионална реализация на пазара на труда:

ДА / НЕ

7. Други:

 

 

 

 

 

ДА / НЕ

8. Квалификационен курс

(попълва се след избор на квалификационен курс и обучаваща институция от военнослужещите, придобили права по чл. 2, т. 3 от наредбата)

а) документ за правоспособност за организиране на квалификационни курсове:

(документ/лиценз №/дата)

б) наименование на квалификационния курс/специалност:

 

в) период на обучение (дата/месец/година):

от ..................20......г. до...................20......г.

г) брой на учебните часове в рамките на периода на обучението:

д) адрес на мястото за провеждане на обучението:

9. Други възможности за обучения:

 

III. МОТИВАЦИОННА ПОДГОТОВКА

1. Информиране за състoянието на пазара на труда:

 

 

ДА / НЕ

2. Подходи  за търсене  на работа:

 

 

 

ДА / НЕ

3. Източници на информация за свободни работни места:

 

 

ДА / НЕ

4. Анализиране на обявите за работа и избор на работни места:

ДА / НЕ

5. Подготовка на документи за кандидатстване: автобиография, мотивационно писмо, други:

ДА / НЕ

6. Интервю с работодател; оценка на предложение за работа, други:

 

 

ДА / НЕ

IV. ТРУДОВА ЗАЕТОСТ В ЦИВИЛНИЯ СЕКТОР

1. Дейности, изпълнявани в армията, приравнени към цивилния сектор:

1.

 

2.

2. Трудов опит:

a) общ:

б) по гражданската специалност:

в) друг:

3. Предпочитана трудова заетост:

А) Самостоятелна стопанска дейност:

(посочва се стопански сектор)

Б) Наемане от работодател:

(посочват се по степен на важност: в държавния сектор, частния сектор, чужбина, друго)

1.

 

 

2.

3.

4.

В) Желани условия на труд:

1. Трудово възнаграждение:

2. Работно  време

3. Други изисквания:

1. Военнослужещият: Информиран съм за възможностите за съдействие в прехода от военната към цивилна професия.

Подпис:

(звание, име, презиме, фамилия)

1. Консултантът по адаптация: Военнослужещят е информиран за възможностите за съдействие в прехода от военната към цивилна професия.

Подпис:

(звание, име, презиме, фамилия)

Дата:

Дата:

 

9396