Министерски съвет
брой: 5, от дата 20.1.2015 г.   Официален раздел / МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТстр.2


Постановление № 1 от 13 януари 2015 г. за изменение и допълнение на Правилника за функциите, задачите и организацията на работа на Съвета по сигурността при Министерския съвет, приет с Постановление № 216 на Министерския съвет от 1998 г.

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 1 ОТ 13 ЯНУАРИ 2015 Г.

за изменение и допълнение на Правилника за функциите, задачите и организацията на работа на Съвета по сигурността при Министерския съвет, приет с Постановление № 216 на Министерския съвет от 1998 г. (обн., ДВ, бр. 116 от 1998 г.; изм. и доп., бр. 123 от 1998 г., бр. 28 от 2002 г., бр. 20 и 75 от 2003 г., бр. 84 от 2005 г., бр. 68 от 2013 г. и бр. 72 и 81 от 2014 г.)

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:

§ 1. В чл. 2 ал. 2 се изменя така:

„(2) Заместник-председател на Съвета по сигурността е заместник министър-председателят по координация на европейските политики и институционалните въпроси.“

§ 2. В чл. 3 ал. 2 се изменя така:

„(2) Основният състав на Съвета по сигурността включва: заместник министър-председателя по коалиционна политика и държавна администрация и заместник министър-председателя по европейските фондове и икономическата политика, министъра на външните работи, министъра на отбраната, министъра на вътрешните работи и министъра на финансите, техни заместник-министри, главния секретар на Министерството на вътрешните работи, началника на отбраната и ръководителите на разузнавателните и контраразузнавателните служби.“

§ 3. В чл. 6, ал. 3 думата „секретно“ се заменя с „класифицирана информация“.

§ 4. В чл. 7, ал. 1, изречение първо думите „доклад на Министерския съвет за Народното събрание относно рисковете за страната в областта на националната сигурност и степента на защита на националните интереси“ се заменят с „Годишен доклад за състоянието на националната сигурност“.

§ 5. В чл. 13 ал. 2 се изменя така:

„(2) По съображения за сигурност председателят на Съвета по сигурността, а в негово отсъствие – заместник-председателят, може да разпореди всички или някои от обсъжданите въпроси да не бъдат посочени в акта за свикване. В този случай дневният ред е класифицирана информация и се съхранява в регистратурата за класифицирана информация на Администрацията на Министерския съвет. Членовете на съвета получават информация за тези въпроси от секретаря на съвета непосредствено преди заседанието.“

§ 6. В чл. 15 се правят следните изменения:

1. Алинея 1 се изменя така:

„(1) На заседанията присъстват председателят, заместник-председателят и членовете на свикания състав по чл. 3, ал. 2 или 3 на Съвета по сигурността, секретарят на съвета и стенограф, а по разпореждане на председателя на съвета – и началникът на политическия кабинет на министър-председателя, съветници към него и главният секретар на Министерския съвет.“

2. В ал. 2 изречение трето се изменя така:

„Когато е необходимо присъствието на лица извън състава на Съвета по сигурността, секретарят на съвета изготвя списък с техните имена и длъжности, както и указания за документите, които трябва да им се предоставят.“

3. В ал. 4 думата „поверителността“ се заменя със „степента на класифициране за сигурност на информацията“.

§ 7. Създава се нов чл. 21:

„Чл. 21. (1) Съветът по сигурността се осигурява информационно, аналитично и организационно от секретаря на съвета, който е съветник към политическия кабинет на министър-председателя.

(2) Секретарят на съвета:

1. изготвя самостоятелно или организира подготовката на аналитични, информационни, справочни и други материали от компетентност на съвета;

2. осигурява информационно, документално и технически провеждането на заседанията;

3. подготвя проекта на дневния ред и го предоставя на председателя на съвета за утвърждаване;

4. съобщава за свикването на заседанията на Съвета по сигурността, подготвя и предоставя материалите за заседанията и организира присъствието на лицата по чл. 15, ал. 2 и 3;

5. изготвя протоколите от заседанията на съвета;

6. води отчетност за становищата и решенията на съвета;

7. организира и координира изпълнението на решенията на съвета и необходимия обмен на информация между заинтересуваните страни;

8. наблюдава работата на Националния координатор по киберсигурността в контекста на осъществяване на компетентностите на съвета;

9. подпомага председателя на съвета в неговата работа;

10. изпълнява други заповеди и указания на председателя във връзка с дейности от компетентност на съвета.

(3) Секретарят на съвета в изпълнение на решение на Съвета по сигурността отправя искания до министрите и ръководителите на ведомства за предоставяне на необходимата информация и документи във връзка с работата на съвета.“

§ 8. В чл. 22 ал. 2 се изменя така:

„(2) Изявления от името на Съвета по сигурността може да прави неговият председател или определен от него член на съвета. Връзките с обществеността на Съвета по сигурността се осъществяват от определен от министър-председателя служител.“

§ 9. В чл. 25, ал. 2 след думите „Членовете на Съвета по сигурността“ се добавя „секретарят на съвета“ и се поставя запетая, а след думата „заседания“ се добавя „или запознати с материали от работата на съвета“.

Заключителна разпоредба

§ 10. Постановлението влиза в сила от 13 януари 2015 г.

Министър-председател: Бойко Борисов

За главен секретар на Министерския съвет: Веселин Даков

237